Turanabol – jak działa i do czego się go stosuje

 

Turanabol (Tbol) to steryd anaboliczny, wytwarzany przez połączenie Metandienon i Clostebolu. Tbol jest uważany za jeden z najsłabszych sterydów na rynku zarówno pod względem efektów, jak i skutków ubocznych. Nadal jednak jest to steryd anaboliczno-androgenny, który niesie ze sobą pewne zagrożenia oraz poprawę osiągów sportowych, jeśli wybierzesz tę opcję. Produkt został stworzony jako sposób na wspomaganie rozwoju beztłuszczowej masy mięśniowej u pacjentów szpitalnych, którzy byli zmuszeni do spędzania niemal całego okresu w łóżku. Odkryto również, że może to być również doskonałe narzędzie do uzyskania przewagi w zawodach, gdy w latach 60. niemiecka drużyna olimpijska została przyłapana na dopingu tą substancją.

Wykorzystanie w cyklach kulturystycznych

Turanabol jest zwykle stosowany w połączeniu z innymi sterydami. Powodem tego jest fakt, że jest to stosunkowo łagodny związek, który może tylko delikatnie podwyższać naturalny poziom testosteronu u użytkowników. W wyniku tych rzeczy jest stosowany przede wszystkim podczas etapów cięcia w cyklach, a także podczas kulturystów i okresów utraty tłuszczu przed zawodami. Może być świetny do przyzwoitego zwiększenia siły i pozwala użytkownikom utrzymać masę mięśniową, gdy są w okresie deficytu kalorycznego podczas redukcji.  Turanabol może zapobiec rozpadowi białek w organizmie, nawet gdy próbujesz zejść poniżej 10% zakresu tkanki tłuszczowej.

Skąd się wziął Turanabol?

Turanabol został po raz pierwszy opisany w 1962 r. (Doerner i Schubert, 1962). Wkrótce po tym wschodnioniemiecka firma farmaceutyczna Jenapharm wydała lek na sprzedaż na receptę i do użytku medycznego pod marką Oral-Turinabol. Oral-Turinabol został następnie wykorzystany przez Niemcy Wschodnie w sponsorowanym przez państwo programie dopingowym zaprojektowanym w celu poprawienia wyników sportowych na szczeblu olimpijskim.

Program dopingowy sponsorowany przez NRD

Informacje o zastosowanym przez NRD programie dopingowym nie zostały opublikowane do lat dziewięćdziesiątych, dlatego niektóre dane mogą się różnić w zależności od wykorzystanego źródła. W szczytowym okresie programu zatrudnionych było ponad 1500 lekarzy i naukowców, a prawdopodobnie dotyczyło również nawet 10 000 sportowców. Zdecydowana większość sportowców nie była świadoma przyjmowanych doustnych sterydów anabolicznych, ponieważ zostały one opisane jako „pigułki witaminowe, które zrekompensują braki w diecie”. Doping zastosowano na sportowcach płci męskiej i żeńskiej, z których niektórzy sportowcy mieli zaledwie 10 lat. Z jednej strony wiele z tych osób faktycznie poprawiło swoje wyniki sportowe (szczególnie pod względem sylwetkowym). Z drugiej jednak uważa się, że ponad 1000 sportowców i kobiet doznało poważnych długotrwałych szkód fizjologicznych i psychicznych w wyniku programu antydopingowego, a rząd niemiecki utworzył fundusz kompensacyjny w wysokości 2,5 miliona funtów, aby zrekompensować tym sportowcom horrory, na które zostali nieświadomie narażeni. Z powodu wszystkich negatywnych nacisków na stosowanie Oral-Turinabol przez sponsorowany przez NRD program dopingowy, oryginalny producent Oral-Turinabol (Jenapharm) przerwał stosowanie leku. Od tego momentu Turanabol nie istniał jako lek na receptę. Jednak ten anabolik jest nadal dostępny i jest produkowany przez niemałą liczbę producentów.

Dawkowanie Turanabolu

Jest kilka rzeczy do rozważenia, jeśli chodzi o dawkowanie. Początkująca osoba, która nie stosowała wcześniej tego produktu, powinna wziąć mniejszą dawkę, podczas gdy osoba przyzwyczajona do sterydów może tolerować więcej. Istnieją również różne dawki dla mężczyzn i kobiet. Jest to podział różnych dawek, które są powszechnie stosowane przy cyklach na Turanabolu:

Nowi użytkownicy: 10-20 mg dziennie

Średnio doświadczeni użytkownicy: 30-40 mg dziennie

Zaawansowani użytkownicy i profesjonalni kulturyści: ok. 50 mg dziennie

Ogólne dawkowanie medyczne: 5-10 mg dziennie

Dawka medyczna dla kobiet: 1 mg dziennie, choć może przekraczać 2,5 mg dziennie

Kobiety: 5-10 mg dziennie

Rzeczywista dawka, którą zażyjesz, będzie całkowicie zależeć od twojej tolerancji na ten steryd. Powinieneś wiedzieć, że im wyższa dawka, którą zażywasz, tym więcej działań niepożądanych, na które będziesz narażony. 

Wyniki i efekt cyklu na Turanabolu

Większość z was prawdopodobnie zastanawia się, jak skuteczny jest Turanabol. Współczynnik anaboliczno-androgenny od 54 do 6. Z tego powodu może się on wydawać niskie w porównaniu do innych doustnych sterydów. Ale fakt, że ma niski współczynnik androgenny, oznacza, że nie doświadczysz tylu efektów ubocznych. Mimo że jest uważany za łagodniejszą wersję Dianabolu, nadal jest świetnym związkiem. Po prześledzeniu opinii osób, które już go zastosowały, można stwierdzić, że siła Turanabolu znajduje się gdzieś pomiędzy siłą Winstrola i Anavara.

  • Najbardziej zauważalnymi efektami będą:
  • Zwiększona siła
  • Zwiększona masa mięśniowa
  • Poprawa waskularyzacji

Jednak, aby zobaczyć niektóre właściwe wyniki i efekty, będziesz potrzebować co najmniej umiarkowanej dawki. Dzięki Turanabol możesz spodziewać się przyrostu kilku kilogramów beztłuszczowej masy ciała (masy mięśniowej). Należy jednak pamiętać, że dawkowanie i długość cyklu odgrywają bardzo ważną rolę. Ten związek jest często łączony z bazą testosteronu lub innymi substancjami, ponieważ cykl z wykorzystaniem tylko Turanabolu nie przyniósłby bardzo spektakularnych rezultatów.

Okres półtrwania Turanabolu

Okres półtrwania (czyli aktywnego działania) Turanabolu wynosi 16 godzin. Oznacza to, że wystarczające jest dawkowanie raz dziennie. W porównaniu do innych doustnych sterydów jest ono dość długie. Oznacza to, że Turanabol jest dość wygodnym sterydem. Większość użytkowników stosuje go przed treningiem lub z pierwszym posiłkiem po przebudzeniu. 

Jak długo Turanabol utrzymuje się w organizmie?

Wiele osób, które zastanawiają się nad rozpoczęciem cyklu z wykorzystaniem Turanabolu, zastanawia się z pewnością: „Jak długo Turanabol pozostaje w organizmie?” Niestety na ten temat istnieje wiele kontrowersji dotyczących tego, jak długo pozostaje on w organizmie. Wydaje się, że nikt nie jest tego pewien i istnieje wiele spekulacji. Niektórzy twierdzą, że można go wykryć nawet przez 12 miesięcy, podczas gdy inni twierdzą, że tylko przez kilka tygodni. Jeśli zbliżają się testy antydopingowe bądź bardzo ostrożny. Pod tym względem Turanabol wydaje się być sterydem nieco wyjątkowym – większości substancji przynoszących podobne rezultaty można przypisać mniej więcej dokładny okres utrzymywania się w organizmie, jednak w przypadku stosunkowo lekkiego sterydu, czyli Turanabolu jest to niemożliwe – wiele zależy od organizmu osoby stosującej substancję.

Skutki uboczne Turanabolu 

Choroba serca i niewydolność

Turanabol jest sterydem, który może powodować znaczące skutki uboczne, które mogą mieć znaczący wpływ na codzienne życie u osób korzystających z takiej formy wspomagania. Jednym z najbardziej niebezpiecznych z tych efektów ubocznych jest uszkodzenie, które może wyrządzić twojemu sercu. Stosowanie sterydów anabolicznych, takich jak Turanabol, może zwiększyć poziom cholesterolu. Może to prowadzić do chorób serca, a także potencjalnie niewydolności serca. Chociaż wszyscy wiedzą, że nie obudzisz się z chorobą serca po kilku dniach stosowania substancji, ponieważ jest to problem, który rozwija się z czasem, Turanabol faktycznie może przyspieszyć uszkodzenie serca. W miarę wzrostu poziomu cholesterolu serce musi mocniej pompować, aby uzyskać tlen potrzebny dla organizmu. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest to, że treningi mogą dodatkowo obciążać twoje serce, tworząc niebezpieczną sytuację dla zdrowia.

Poważne uszkodzenie wątroby

Innym poważnym problemem, na który możesz być narażony, jest trwałe uszkodzenie wątroby. Turanabol może potencjalnie zwiększyć wartości enzymów wątrobowych do poziomu toksycznego dla organizmu. Może to prowadzić do problemów takich jak guzy wątroby, zapalenie wątroby i żółtaczka. W końcu może to prowadzić do uszkodzenia wątroby, które zagraża życiu.

Negatywny wpływ na naturalny testosteron

Ten steryd może również obniżać zdolność organizmu do naturalnego wytwarzania testosteronu. Jest to istotny problem, ponieważ testosteron jest niezbędnym hormonem dla mężczyzn. Brak testosteronu może zmniejszyć popęd seksualny, a także osłabić mięśnie. Nawet po zaprzestaniu stosowania Turanabolu twoje ciało wciąż potrzebuje miesięcy, aby zregenerować się po uszkodzeniach, które wyrządziło ciału.

Inne skutki uboczne

Wspomniane skutki to najpoważniejsze stany, na które możesz cierpieć podczas stosowania Turanabolu. Inne problemy mogą być dla Ciebie problematyczne. Stosowanie Turanabolu może zaburzać równowagę hormonalną w organizmie, co może prowadzić do nieestetycznego trądziku i wysypki. Stosowanie Turanabolu może również prowadzić do łysienia głowy i wzrostu włosów na plecach. Jak widać, podczas stosowania Turanabolu istnieje wiele działań niepożądanych. Właśnie dlatego, jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z tej substancji, musisz przestrzegać zasad bezpiecznego użytkowania i nie przesadzać z dawkami.

 

Wykrywanie Turanabolu w organizmie

Turanabol jest wykrywany poprzez badanie i analizę moczu.  Zasadniczo dzieje się tak w przypadku większości doustnych egzogennych sterydów. Kiedy doustne egzogenne sterydy dostają się do organizmu, są one silnie metabolizowane przez przewód pokarmowy i wątrobę, co powoduje tworzenie strukturalnie odrębnych metabolitów, wydalanych z moczem. Testy antydopingowe mają na celu identyfikację tych unikalnych metabolitów w moczu sportowca. Metabolity te będą wydalane przez organizm przez pewien czas, po zakończeniu stosowania konkretnej substancji.  

Co ciekawe, to Grigorij Rodczenkow, który był mocno zaangażowany w niedawny rosyjski skandal dopingowy, po raz pierwszy opisał nowy długoterminowy test metabolitów powstających poprzez rozkład Turanabolu. W momencie publikacji w Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology Rodchenkov był dyrektorem laboratorium antydopingowego w Moskwie. Jak zostało opublikowane, Turanabol był jednym z głównych substancji stosowanych w rosyjskim programie dopingowym w latach 2011- 2015. Nie wiadomo, na ile jest to prawda, jednak w tych samych publikacjach można było znaleźć informacje świadczące o tym, że w programie wzięło udział pond 1000 rosyjskich sportowców olimpijskich, z czego duża część spekulacji okazała się prawdziwa. or.edu.pl

Nowy test Rodchenkova na długoterminowy metabolit Turanabolu zaowocował wieloma pozytywnymi wynikami testów retrospektywnych z Olimpiady w 2008 i 2012 roku. W obu przypadkach zamrożone próbki moczu rozmrożono i ponownie przeanalizowano przy użyciu tej nowej techniki. W sumie 99 sportowców dało retrospektywnie pozytywne wyniki, w sumie 136 pozytywnych wyników dla substancji zakazanych. Z tych 136 pozytywnych wyników 64 pochodziło z Tuanabolu. Jest to również dość popularna substancja wśród sportowców sztuk walki (za stosowanie Turanabolu ukarano m.in. Jona Jonesa – obecnego mistrza UFC i Franka Mira). Stosowanie substancji może przynieść dobre rezultaty, a prawidłowe stosowanie pozwala na uniknięcie skutków ubocznych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *