Zdrowie

Czym zajmuje się neurochirurgia?

Omdlenia, bóle i zawroty głowy, bóle kręgosłupa, drętwienie kończyn – to najczęstsze z objawów, z którymi pacjenci zgłaszają się do poradni neurochirurgicznej. Czym właściwie zajmuje się neurochirurgia i jakiego rodzaju schorzenia leczy?

Czym zajmuje się neurochirurgia?

Neurochirurgia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń w obrębie ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego. Specjalizuje się ona w leczeniu pacjentów, u których fizjoterapia czy leczenie farmakologiczne nie przyniosły rezultatu.

Najczęstsze zabiegi neurochirurgiczne a także schorzenia oraz problemy, które są leczone w poradniach neurochirurgicznych to:

– endoskopowe usunięcie przepukliny dysku,

– przezskórne cementowanie trzonu kręgosłupa,

– laserowa dekompresja krążka międzykręgowego,

– choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, operacje kręgosłupa, ból kręgosłupa,

– nowotwory rdzenia kręgowego, mózgu, kręgosłupa,

– choroby naczyniowe i kręgów obwodowych,

– rwa kulszowa i udowa,

– choroby przeciążeniowe kręgosłupa i jego złamania,

– stenoza i dyskopatia odcinków kręgosłupa

Lekarz neurochirurg bardzo często pracuje także z pacjentami, którzy ulegli różnego rodzaju urazom – na przykład w wypadkach komunikacyjnych, z urazami czaszki, nerwów czy złamanymi kośćmi. To także ci specjaliści zajmują się także leczeniem pacjentów z chorobą Parkinsona. Zważywszy na złożoność specjalizacji zawodu neurochirurga, warto wybrać najlepszego profesjonalistę – listę tych najbardziej polecanych znajdziesz pod.

Badanie w poradni neurochirurgicznej – jak przebiega?

Badanie w poradni neurochirurgicznej rozpoczyna się od badania obrazowego, które powinno pokazać urazy możliwe do zoperowania. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie wywiadu, po którym następuje badanie chorego. W końcowym etapie chory uzyskuje kompletne informacje na temat możliwości leczenia neurochirurgicznego.

Jakie badania może zlecić neurochirurg?

Przed wybraniem konkretnej metody leczenia neurochirurgicznego, lekarz może zlecić USG, rentgen, wykonanie rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej, które pozwolą na wykrycie wszystkich zmian w obrębie układu nerwowego, co pozwoli na dobranie skutecznej metody leczenia.

Czy do neurochirurga potrzebne jest skierowanie?

Skierowanie do neurochirurga nie jest potrzebne, jeżeli zdecydujesz się na wizytę prywatną. Istnieje także możliwość skorzystania z usług poradni neurochirurgicznej w ramachNFZ, jednak jest na nią potrzebne skierowanie a na wizytę przyjdzie Ci poczekać o wiele dłużej.