Jak wygląda proces rehabilitacji przy urazach sportowych?
W zależności od tego, z jakim rodzajem urazu sportowego mamy do czynienia, możemy go leczyć różnymi metodami. Zawsze, już na samym początku, potrzebna jest jednak konsultacja z ortopedą. W przypadku zwichnięcia lub lekkiego stłuczenia wystarczające będzie typowe leczenie zachowawcze. Jeśli jednak mamy do czynienia ze złamaniem bądź poważnym uszkodzeniem więzadeł, niezbędna może okazać się operacja czy artroskopia.
Pamiętajmy, że tylko niewielką grupę urazów możemy uznać jako typowo sportowe. Zwichnięcia, skręcenia czy złamania dotykają również osoby nieuprawiające sportu regularnie. Niezależnie od typu urazu, każda rehabilitacja musi zostać poprzedzona diagnostyką. Najczęściej w tym celu, na polecenie lekarza, wykonuje się rezonans magnetyczny.
Etapy rehabilitacji
Etap 1. Rehabilitacja po operacji lub leczeniu zachowawczym
Osoba rehabilitowana, a zarazem specjalista pomagający w procesie powinien skupić się głównie na stopniowym zwiększaniu zakresu ruchu, a także redukcji stanu zapalnego.
Etap 2. Rehabilitacja właściwa
To etap pełnej rehabilitacji, w trakcie której chore tkanki warto poddać działaniu bodźca fizycznego. Może być to pole magnetyczne, ciepło, zimno, laser, światło, ultradźwięki, fala akustyczna lub prąd stały. Forma leczenia powinna być dostosowana do rodzaju urazu. Tę terapię dobrze uzupełnią ćwiczenia ruchowe i odpowiedni masaż.
Etap 3. Przejście do treningu
Po urazie sportowym najczęściej zaleca się dobrze zaplanowaną i przemyślaną kinezyterapię. Istotne jest, aby powracać do treningów zgodnie ze ściśle określonym planem i zawsze pod okiem specjalistów. Cały proces rehabilitacji powinien uwzględnić rodzaj uprawianej dyscypliny sportu oraz przebytego urazu.
Najważniejsze zasady
W przypadku urazu sportowego do 48-72 godzin po jego wystąpieniu (faza ostra) najlepiej będzie postępować zgodnie z zaleceniami, do których należą:
- Ochrona – warto zabezpieczyć kontuzjowaną części ciała przed ewentualnymi dalszymi uszkodzeniami. Używamy wówczas np. bandaża, ortezy, specjalnej taśmy, szyn czy temblaka.
- Odpoczynek – w praktyce to po prostu natychmiastowe zaprzestanie aktywności fizycznej, jeżeli ciało wymaga odpoczynku lub nie jest gotowe na wzmożoną aktywność.
- Chłodzenie – zaraz po urazie sportowym należy poddać schładzaniu uszkodzoną część ciała. Ta czynność zadziała przeciwbólowo, przeciwzapalnie i ograniczy obrzęk. Możemy użyć lodu albo żelowego kompresu (cold pack). Taki kompres należy przykładać nawet kilka razy dziennie, ale nie dłużej niż 20 minut.
- Ucisk – czynność, która ma zapobiegać obrzękowi kontuzjowanej części ciała. Aby poddać ją kompresji, warto użyć bandaża elastycznego. Należy również pamiętać, aby nacisk nie był za silny (konieczny jest swobodny przepływ krwi) ani zbyt lekki. Bandażujemy zawsze z dołu do góry, w kierunku serca.
- Uniesienie – unosimy kontuzjowaną kończynę powyżej serca. W ten sposób usprawniamy krążenie i zapobiegamy powstawaniu opuchlizny.
Rehabilitacja pozostaje jednym z najważniejszych etapów powrotu do zdrowia, pełnej aktywności i tym samym czynnego uprawiania sportu. Kompleksowy proces obejmuje wszystkie metody fizykoterapii, ale w pierwszej kolejności nie należy zapomnieć o prawidłowej diagnozie i zasięgnięciu opinii specjalistów.