Podologia

Przesuszona skóra na stopach – jak jej pomóc?

Nadwaga i otyłość. Wielogodzinna praca w pozycji stojącej. Ciasne buty. Brak codziennej pielęgnacji bądź niewłaściwe jej wykonywanie. Choroby przewlekłe takie jak łuszczyca czy cukrzyca. Wszystko to może sprawić, że zgrubiała skóra na stopach stanie się naszym sporym problemem. Jak się go pozbyć? Co zrobić, by nie wracał? Czy wystarczą domowe metody czy raczej konieczne będzie także wsparcie specjalistycznymi preparatami?

Jak zwalczać zgrubienia skóry na stopach

Gdy problem z naszą skórą stóp zalicza się do tych większych, warto najpierw zbadać jego przyczynę. Pomoże w tym wizyta u specjalisty – dermatologa bądź podologa. To on, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badania, zaproponuje konkretne działania naprawcze. Jeżeli jednak zmiany na naszej skórze nie są wielkie, nie wiążą się ze spękaniami czy bólem, możemy spróbować najpierw pomóc sobie sami.

Narastająca skóra na stopach bardzo lubi peelingi złuszczające, zarówno te które wykonamy samemu w domu (np. z soli i oliwy), jak i te które kupimy w drogerii czy aptece. Trzeba jednak pamiętać, że po każdym działaniu złuszczającym wysuszona skóra na stopach powinna zostać dodatkowo nawilżona i odżywiona. Tu z pomocą przyjdą domowe maski (na przykład ta z bananów i jogurtu), jak i profesjonalne dermokosmetyki (w tym zaawansowane żele do stóp). 

Zamiast maski możemy również przygotować własny krem odżywczy, na który złożą się oliwa z oliwek, masło shea, olej kokosowy (w równych ilościach) oraz kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (świetny będzie chociażby odświeżający olejek z mięty pieprzowej). Wielu specjalistów poleca dodatkowo domowe kąpiele na problemy ze skórą na stopach. W zmiękczeniu pomoże na przykład kąpiel z ciepłej wody z dodatkiem płatków mydlanych czy kryształków soli. Do jej wykonania dodatkowo potrzebna będzie nam tylko miska w której zmieścimy stopy bądź dedykowany stopom hydromasażer.

Inną odpowiedzią na to, jak usunąć zgrubiałą skórę na stopach, jest frezowanie. To powinna jednak przeprowadzić zawodowa kosmetyczka bądź podolog. Jest to bowiem zabieg dość inwazyjny, którego nieumiejętne wykonanie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia skóry. Po takim zabiegu, podobnie jak i po peelingu, zadbajmy o naniesienie na skórę preparatów odżywczych.

Czy jest jeszcze coś, czym zmiękczyć skórę na stopach można szybko i bezproblemowo? Wielu specjalistów, ale też i użytkowników, poleca skarpetki z mocznikiem które zakłada się na noc. Ich działanie jest proste – składniki w nich zawarte przez nocne godziny wnikają w skórę, która rano jest bardziej miękka i lepiej złuszczona.