Skuteczny Przeszczep włosów Fue
Przeszczep włosów jest skutecznym rozwiązaniem, aby odzyskać swoje włosy. Łysienie to poważny dla wielu ludzi problem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Schorzenie to jest znane od bardzo dawna, a specjaliści próbują opracować coraz bardziej innowacyjne i mało inwazyjne metody przeszczepu włosów. Łysienie może być związane z niewłaściwym stylem życia albo wieloma problemami hormonalnymi. Współczesna medycyna estetyczna oferuje niezwykle nowoczesny zabieg przeszczepu włosów. Na zabieg FUE decyduje się coraz więcej osób borykających się z problemem łysienia. Transplantacja włosów może być wykonana w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu jest dosyć długi, jednakże ważne jest to, iż nie wiąże się z poważnymi powikłaniami dla pacjenta. Dzięki przeszczepieniu materiału od tej samej osoby istnieje niezwykle niskie prawdopodobieństwo odrzucenia przeszczepu czy wystąpienia reakcji alergicznej.
Zabieg FUE
FUE (Follicular Unit Extraction) polega na pobieraniu każdego pojedynczego mieszka włosowego osobno z obszaru dawczego. FUE to innowacyjna metoda w transplantacji włosów. W trakcie zabiegu wykorzystuje się ostrze 0,7 mm, które nie zostawia na skórze żadnych widocznych blizn. Rany powstałe w trakcie pobierania mieszków goją się w przeciągu parunastu dni, dzięki czemu jest to najmniej inwazyjna metoda przeszczepu włosów spośród innych dostępnych na rynku. Nowo pobrane mieszki wszczepiane są w kanały otwarte ostrzem z szafiru, które ma dobrze dopasowany kształt, aby grafty przyjęły się z jak największym powodzeniem.
Wskazaniem do zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE jest nadmierna utrata owłosienia. Zabieg przeważnie stosuje się u mężczyzn zmagających się z łysieniem androgennym, które jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Łysieniu androgennemu towarzyszą zaburzenia hormonalne. Sporą część pacjentów stanowią osoby core na łysienie plackowate, które jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Przeszczep włosów biorąc pod uwagę względy medyczne, zaleca się pacjentom, którzy utracili owłosienie w wyniku powstania blizn pourazowych, pooperacyjnych albo po naświetlaniach promieniami Roentgena. Zabiegi przeszczepu włosów wykonywane są także u pacjentów po oparzeniach w rejonie twarzy. U takich osób oprócz odbudowy włosów na głowie wykonuje się również rekonstrukcję brwi. Wiele pacjentów decyduje się na taki zabieg po zmianie płci. Metoda ta zalecana jest szczególnie pacjentom noszącym krótkie włosy. Przeprowadza się ją u pacjentów z niewielką albo umiarkowaną utratą owłosienia w przypadku wystąpienia łysienia androgennego. Dokonuje się wówczas uzupełnienia powstałych zakoli w okolicy czoła czy utraty włosów na czubku głowy. Zabieg FUE zalecany jest także w celu uzupełniania ubytków brwi oraz wąsów. FUE przeznaczona jest także dla pacjentów z tendencją do powstawania poszerzonych zanikowych blizn czy takich, u których nie można pobrać fragmentów skóry, by przeprowadzić zabieg STRIP. Zabieg poleca się też pacjentom, którzy nie mogą pozwolić sobie na długą rekonwalescencję, na przykład sportowcy. Metoda ta wybierana jest też w przypadku, jeżeli okolicą dawczą jest broda czy wąsy i w przypadku przeszczepu włosów na ciele.
Efekty wykonania zabiegu FUE
- dokładne odwzorowanie naturalnej linii włosów oraz równomierne ich rozmieszczenie
- długotrwale i szybko widoczne efekty transplantacji włosów
- brak szwów czy blizn po przeprowadzonym zabiegu
- brak zmian czucia z tyłu głowy
- wysokie bezpieczeństwo zabiegu
- możliwość noszenia krótkich włosów, gdyż nie ma nieestetycznych śladów po zabiegu
- niezwykle naturalny efekt oraz szybki powrót do codziennych czynności
Czynniki mające wpływ na planowanie zabiegu i jego efekty
1. Wiek pacjenta
Męski typ łysienia to proces postępujący. W inny sposób planowany jest zabieg u osoby młodej, u której trzeba wziąć pod uwagę możliwość postępującej utraty włosów, a inny w przypadku osoby po 50 roku życia, u której przeważnie utrata owłosienia jest ustabilizowana na danym poziomie.
2. Typ łysienia
Trzeba uwzględnić proces ewolucji utraty włosów u mężczyzn i możliwą konieczność następnego uzupełniania włosów.
3. Przypadki łysienia w rodzinie
Rodzaj łysienia w najbliższej rodzinie daje ogólny obraz możliwego rozwoju schorzenia.
4. Rodzaj włosów
Podczas planowania zabiegu zagęszczania oraz przeszczepu włosów należy także wziąć pod uwagę ich rodzaj, kolor i grubość. Włosy grube i delikatnie kręcony dają o wiele lepszy efekt krycia.
5. Przebyte zabiegi
Przeprowadzony zabieg typu Strip może ograniczyć możliwość pobrania sporej ilości pojedynczych mieszków. Zabieg ten polega na wycięciu kawałka skóry z tyłu głowy.
6. Możliwości finansowe
Przeważnie kwestie finansowe są dla wielu pacjentów sprawą drugorzędną. Zależy im jednak na dobrym rozwiązaniu w miarę rozsądnej cenie.
Przebieg zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE
Konsultacja medyczna
Najpierw trzeba przede wszystkim ustalić przyczynę wypadania włosów oraz ocenić ryzyko postępu procesu. W inny sposób dobiera się sposób leczenia dla osób bardzo młodych a inaczej dla osób po 30 roku życia. Po wykluczeniu danych rozwiązań trzeba rozważyć przeszczep włosów i wybrać jak najlepszą dostępną metodę. Wstępna konsultacja jest niezwykle istotna, specjalista może na niej ocenić zakres potrzebnego zabiegu, jakość okolicy dawczej, a także określić przybliżony koszt całej procedury.
Przygotowanie do zabiegu
Jeśli pacjent podjął decyzję o wykonaniu zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE, wówczas zostaje mu zaproponowana ostateczna wersja rekonstrukcji owłosienia. Przeprowadzany jest dokładny wywiad i uzupełniona historia medyczna. Pacjentom zalecane są także badania laboratoryjne krwi. Zabieg przeszczepu włosów nie wymaga specjalnego przygotowania. Transplantacja przeprowadzana jest tylko i wyłącznie na włosach krótkich, włosy skracane są na całej głowie na wysokość 1,2 mm.
Zabieg
Transplantacja jest rutynowym zabiegiem przeprowadzanym w warunkach ambulatoryjnych, Metoda FUE umożliwia pobranie pojedynczych mikroprzeszczepów z okolicy dawczej. Mikroprzeszczepy są grupowane w zależności od ilości włosów w 1 mikroprzeszczenie przeważnie są to od 1 do 4 włosów.
Gojenie
Po zabiegu pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje co do postępowania po zabiegu oraz wypis. Każdy z punktów powinien być dokładnie omówiony, żeby nie pozostawić żadnych wątpliwości pacjentowi. Osoba po zabiegu może wrócić do swojej codziennej aktywności już kolejnego dnia. Wyjątkiem są jednak intensywne ćwiczenia fizyczne, których należy unikać przez dwa tygodnie od dnia wykonania zabiegu przeszczepu FUE.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu przeszczepu włosów FUE
- cukrzyca
- nieuregulowane ciśnienie
- choroby zakaźne skóry głowy
- łysienie plackowate
Czy zabieg FUE jest bolesny?
Zabieg przeszczepu włosów FUE jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, pacjent nie odczuwa więc żadnego dyskomfortu w trakcie jego wykonywania. Efekty uboczne natomiast ograniczane są do minimum.
Kiedy powstaje oraz jak długo utrzymuje się efekt przeszczepu?
Przeszczep włosów metodą FUE pozwala osiągnąć zadziwiające efekty. Gojenie ran po tej metodzie jest niezwykle krótkie, gdyż trwa do dwóch tygodni. Efektem zabiegu może się cieszyć już po 6-12 miesiącach. Przeszczep włosów metodą FUE jest trwałym sposobem odtworzenia owłosienia skóry głowy. Włosy pobierane z części potylicznej głowy są odporne na wypadanie.
Czy przeszczep włosów metodą FUE jest skuteczny?
Metoda przeszczepu włosów FUE daje przede wszystkim sporą kontrolę nad jakością wybranych do przeszczepu mieszków włosowych. Zabieg jest niezwykle skuteczny. Tylko najlepsze mieszki włosowe zostają umieszczone w strefie biorczej. W trakcie zabiegu lekarz dokona oceny mieszków i przygotuje je do transplantacji. To mało inwazyjna metoda, dzięki czemu rekonwalescencja po przeszczepie jest niezwykle krótka. Metoda ta odznacza się brakiem blizn po zabiegu. Dużą zaletą jest także zastosowanie znieczulenia miejscowego, przez co wzrasta bezpieczeństwo przeszczepu. Przeszczep metodą FUE zalecany jest w szczególności osobom bardzo aktywnym. Metoda ta jest także wybierana przez osoby obawiające się dosyć dużej ingerencji w swoje ciało.