Zdrowie

Apteka bez tajemnic

Każdy z nas wielokrotnie korzystał z usług apteki. Jednak nawet w przypadku tak powszechnej placówki klienci potrzebują dodatkowych informacji w kwestii jej funkcjonowania.
Poniższy artykuł poruszy trzy ważne zagadnienia, których znajomość może okazać się przydatna na co dzień.

Realizowanie e-recepty

Od roku 2019 papierowe recepty zostały zastąpione przez recepty elektroniczne. Papierową receptę otrzymamy jedynie w określonych przypadkach.

E-recepta nie różni się treścią od tradycyjnej recepty, a wszelkie informacje zawarte na niej zostają też w systemie. Każda osoba może w dowolnym momencie przeglądnąć receptę logując się na profil pacjenta.

Na elektronicznej recepcje znajduje się jeden lek lub wypisywana jest w formie pakietu, wówczas lekarz może na niej przepisać 5 pozycji. Recepta powinna zostać zrealizowana do 30 dni, wyjątkiem są specjalne leki, które obejmuje roczny termin.

Elektroniczna recepta może być dostarczona w formie wydruku, wiadomości mail jako PDF lub smsem z zawartym w nim 4-cyfrowym kodem. W aptece kod jest sczytywany, a następnie farmaceuta podaje potrzebne leki.

Jeżeli realizujemy receptę za innego pacjenta konieczne jest podanie numeru PESEL.

Elektroniczne recepty nie mają konieczności zrealizowania w całości podczas jednej wizyty w aptece.

Czym są leki generyczne?

Lakami generycznymi nazywamy odpowiedniki, które mają tą samą substancję czynną, postać leku oraz sposób w jaki jest podawany.

Z tym określeniem możemy się spotkać w aptece w sytuacji, kiedy przepisanego nam leku nie ma na stanie lub istnieje możliwość wybrania tańszej opcji.

Farmaceuci dbają o to by nie trafiły do nas inne leki. Skład musi odpowiadać oryginałowi, spełniać te same normy jakości oraz być w pełni bezpieczny.

Należy jednak pamiętać, że część leków jest przepisana przez lekarza jako niezmienna i nie może być zastąpiona zamiennikiem. Wówczas na recepcie odnajdziemy oznaczeni NZ.

Godziny otwarcia aptek

W zależności od danej placówki będziemy mieli styczność z rożnymi godzinami otwarcia.

Część aptek jest całkowicie zamknięta w niedziele oraz święta. W razie potrzeby pomocy w te dni należy poszukać placówki z dyżurem. Dyżurujące apteki mogą być otwarte również całą dobę.

Przed udaniem się do apteki warto jest rozeznać się jak funkcjonuje nietresująca nas placówka.

Jeżeli planujesz zakupy w sieci jaką jest Apteka Blisko Ciebie wystarczy, że wejdziesz na stronę . Na witrynie odnajdziesz informacje o najbardziej popularnych godzinach otwarcia.