Zdrowie

Retinol, co to?

Retinol jest dość popularnym składnikiem, który bardzo często pojawia się jako składnik kosmetyków. Każdy, kto interesuje się tematem dbania o cerę, bez wątpienia słyszał o retinolu i jego właściwościach. Czym jest ten składnik i kiedy warto zastosować kosmetyki z retinolem?

Czym jest retinol?

Retinol to nic innego, jak pochodna witaminy A, taki składnik może pomóc w walce z wieloma problemami skórnymi. Chociaż kosmetyki zawierające retinol zazwyczaj kojarzą nam się z działaniem przeciwstarzeniowym, to nie tylko w tym wypadku się sprawdzą. Ten związek chemiczny wpływa bardzo dobrze na skórę z przebarwieniami, trądzikiem oraz uszkodzeniami naskórka.

Retinol należy do związków monoaromatycznych i jest podstawową formą witaminy A, wykazuje dużą aktywność biologiczną. Można go przyjąć z pożywieniem, przy czym musimy zastosować odpowiednią dietę. Nasz jadłospis musi być bogaty w morskie ryby, przetwory mleczne, marchew, brokuły, szpinak, dynię itp. Od lat mówi się również o wykorzystaniu retinolu w zabiegach kosmetycznych oraz w kosmetykach. Dlaczego warto stosować kosmetyki z retinolem? Bo retinol wykazuje dobre działanie na komórki naskórka, między innymi pobudza produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za młody wygląd skóry. Decydując się na korzystanie z zabiegów lub kosmetyków z retinolem, możemy liczyć na to, że nasza skóra będzie jędrniejsza, bardziej elastyczna, miękka i rozświetlona. Oczywiście nie wszystkie kosmetyki posiadające w składzie retinol będą działały, gdyż wszystko zależy od tego, jakie ma stężenie.

Jakie kosmetyki z retinolem kupić?

Decydując się na zakup kosmetyków z retinolem, najlepiej wybrać takie polecane przez kosmetologów i lekarzy medycyny estetycznej. Można poczytać również opinie na temat poszczególnych produktach w sieci. Obecnie jest wiele portali i forów internetowych poświęconych przede wszystkim kosmetykom, dlatego bez wątpienia znajdziemy tam dużo porad i ciekawej wiedzy, która pomoże nam dokonać dobrego wyboru.

Wybór kosmetyków jest dziś ogromny, dlatego trudno się dziwić, że w gąszczu ofert możemy się pogubić. Najlepiej wybierać produkty kosmetyczne z polecenia, które mają bardzo dobre opinie, dzięki temu możemy mieć pewność co do tego, że decydujemy się na kosmetyk skuteczny. Oczywiście to, co zadziała na jedną osobę, niekoniecznie będzie dobre dla drugiej osoby, trzeba pamiętać, że każdy z nas ma inny rodzaj skóry, dlatego nie zawsze trafimy z kosmetykiem od razu. Po prostu trzeba testować różne produkty i na tej podstawie będzie można wybrać taki, który najlepiej służy naszej skórze.

Retinol to składnik, który doskonale sprawdzi się jako element pielęgnacji oraz kuracji przeciwstarzeniowej. Dbając o swoją cerę, stosując odpowiednie kosmetyki funkcyjne, na pewno uda nam się zachować młody, piękny wygląd na dłuższy czas. W tym wypadku bardzo duże znaczenie będzie miała także dieta oraz aktywność fizyczna, o czym nie można zapominać.