Badania USG ciążowe

Badania USG ciążowe. Dlaczego są niezwykle ważne?

USG ciążowe, czyli ultrasonografia jest to technika znana nam od ponad 50 lat. Umożliwia ona zajrzenie do wnętrza naszego organizmu, po to by móc przekonać się o występujących problemach, a także po to, by mu zlokalizować ich źródło. Ultrasonografia jest bardzo często wykorzystywana w szeregu różnego rodzaju badań, nie tylko związanych z ciążą, ale także związanych z licznymi innymi problemami, na przykład: naszym układem ruchu, bólami brzucha, czy też problemami z żyłami. W efekcie, jej możliwości są na tyle duże, że bardzo często wielu lekarzy sięga po to rozwiązanie, w szczególności w aspektach profilaktycznych i wstępnego sprawdzenia, czy istnieje ryzyko wystąpienia jakikolwiek zaburzeń.

USG ciążowe, dlaczego należy korzystać?

W przypadku ciąży ultrasonografia ma niezwykle ważne znaczenie, gdyż pozwala na ocenę płodu, czyli sprawdzenie czy rozwija się w odpowiedni sposób. Dodatkowo jest też pierwszym obrazem naszego dziecka, z jakim zapoznajemy się w ciągu całego życia. Dlatego też dla wielu rodziców stanowi ona niezwykłą atrakcję, pozwalającą na zapoznanie się ze swoim potomkiem czy też potomkami. Musimy także zdać sobie sprawę z faktu, że chociaż ultrasonografia istnieje od ponad 50 lat, to wciąż regularnie się rozwija.

Rozwój ultrasonografii w ostatniej dekadzie

Z tego też powodu bardzo łatwo możemy spotkać się nie tylko z ultrasonografią 2D, ale także z jej odpowiednikami w postaci 3D lub 4D. W stosunku do tradycyjnych możliwości będą one miały zupełnie inną jakość obrazu, która w przypadku badania USG ciążowego pozwala nam na o wiele lepszą możliwość poznania naszego dziecka. W przypadku USG 3D mamy do czynienia z możliwością wykonania zdjęcia, które będzie pokazywało nam nawet grymas naszej pociechy, natomiast 4D to już jest praktycznie film z wnętrza macicy. Dlatego więc jeśli masz możliwości finansowe, a także dostępność do tego typu rozwiązań, powinniśmy z nich korzystać. Istotne jest także to, że nie szkodzą dla naszego organizmu i są dodatkowo bezinwazyjne dzięki czemu nie wpływają na nasze ciało, a zarazem pozwalają na zobrazowanie ogromnej ilości aspektów. Dodatkowo musimy pamiętać, że USG jest bezbolesne, a samo badanie trwa bardzo krótko i wymaga od nas jedynie położenia się na kozetce i poddaniu się woli lekarza. W efekcie tego już po kilku chwilach możemy zapoznać się z naszym przyszłym dzieckiem.

Kiedy udać się na USG?

Z pewnością wiele kobiet, które są w ciąży może nawet się nad tym zastanawiać, kiedy powinno udać się na badania ciążowe. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, gdyż lekarze zalecają aby były one wykonane przynajmniej trzy- lub czterokrotnie w ciągu całego cyklu ciąży. Dodatkowo, pierwsze badanie powinno się odbyć już w dziesiątym tygodniu ciąży, i tym samym pozwala nam zobaczyć pierwszy raz nasze dziecko. Interesujące jest to, że rozwiązania z zakresu USG ciążowego pozwalają na różne uzyskanie obrazu w zależności od głowicy, jaką się wykorzystuje, a także od stosowanej techniki. W efekcie, może tak się zdarzyć, że udając się do innego lekarza uzyskany obraz jest odmienny, co będzie po prostu wynikało ze sposobu wykonywania samego badania. Niemniej jednak ultrasonografia jest niezwykle ważna. Dlatego też powinniśmy regularnie wykonywać ją nie tylko kiedy jesteśmy w ciąży, ale w każdym momencie gdy odczuwamy jakiekolwiek problemy zdrowotne i chcielibyśmy się przekonać o poprawności funkcjonowania naszego ciała.

Słowo podsumowania o badanie USG ciążowe

Technika to jest niezwykle przydatna nie tylko z aspektu medycznego, ale również psychicznego. Pozwala przyszłym rodzicom na pierwsze spotkanie się ze swoim dzieckiem, a dodatkowo umożliwia lepsze zobrazowanie jego rozwoju, by tym samym móc kontrolować jego poprawność. Dlatego też każda przyszła mama wręcz musi udać się na badanie ultrasonografem, by móc od samego początku zacząć odpowiednio dbać o swoje dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *