Badanie dopplerowskie – co warto o nim wiedzieć?
Badanie dopplerowskie – co warto o nim wiedzieć?
Dostałeś skierowanie na badanie dopplerowskie, lecz nie wiesz, na czym ono polega? A może to ktoś z Twojej rodziny potrzebuje takiego badania, a Ty nie wiesz dlaczego? Zapraszamy do krótkiej lektury! W poniższym tekście prezentujemy najważniejsze informacje o usg doppler warszawa, więc może to być dla Ciebie źródło cennych wskazówek.
Badanie dopplerowskie – czym jest?
Czym jest badanie dopplerowskie? To pytanie, z którym zmaga się z pewnością każdy, kto dostał skierowanie na badanie. Z pewnością ma ono związek z chirurgią naczyniową, czyli działem medycyny zajmującym się leczeniem chorób związanych z nieprawidłowościami funkcjonowania naczyń krwionośnych i limfatycznych. O czym dokładnie mowa? Badanie dopplerowskie zwane też USG Dopplera jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, które pozwala ocenić stan tętnic oraz żył. Przede wszystkim to najlepszy sposób na wykrycie wszelkiego typu nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, jak na przykład niedrożności spowodowanych zmianami miażdżycowymi, ale nie tylko, ponieważ to dzięki badaniu dopplerowskiemu można też wykryć tętniaki, czy zatory żylne.
Badanie dopplerowskie – wskazania do jego wykonania
Wskazań do wykonania badania dopplerowskiego jest całkiem sporo. Przede wszystkim na tego typu badanie mogą być skierowane osoby, u których specjalista podejrzewa zmiany miażdżycowe w tętnicach lub innych naczyniach krwionośnych, żylaki oraz wszelkiego typu stany chorobowe wskazujące na podejrzenie nieprawidłowości przepływu krwi w żyłach i tętnicach. To dzięki temu nieinwazyjnemu badaniu lekarz jest w stanie stwierdzić, czy pacjent ma tętniaka i w razie potwierdzenia diagnozy poznać jego dokładne umiejscowienie. Wskazaniem do badania dopplerowskiego są także guzy nowotworowe. Dzięki badaniu można ocenić przepływ krwi w węzłach chłonnych, jak również zróżnicować i ocenić stopień złośliwości guzów.
Jak wygląda badanie dopplerowskie?
W badaniu dopplerowskim wykorzystuje się tzw. efekt Dopplera. Do ciała pacjenta przykładana jest głowica aparatu, która wysyła falę ultradźwiękową przenikającą ciało. Fala ta odbija się od cząstek krwi pozostających w ruchu, a następnie powraca do głowicy. Sygnał przesyłany jest do aparatu ultrasonograficznego, który odnotowuje wszystkie zmiany i przedstawia je w postaci obrazu na monitorze. Tym samym lekarz na bieżąco jest w stanie ocenić przepływ krwi oraz stan naczyń krwionośnych (zarówno żył, jak i tętnic). W tym miejscu warto wspomnieć, że badanie dopplerowskie jest nieinwazyjne i bezbolesne, więc nie ma powodu do stresu czy obaw o stan naszego zdrowia. Co więcej, nie wymaga również jakiegoś specjalnego przygotowania. Wyjątek od reguły stanowi jedynie USG Dopplera wątroby oraz tętnic nerkowych, gdzie na badanie trzeba zgłosić się na czczo.
Choć nazwa może wskazywać, że mamy do czynienia z trudnym badaniem, to wcale tak nie jest. Jeszcze raz podkreślamy, że badanie dopplerowskie jest bezbolesne i nieinwazyjne, nie wymaga też znieczulenia, więc naprawdę nie ma czego się obawiać.