Zdrowie

Chirurg naczyniowy. Sposoby na żylaki kończyn dolnych. Żylaki można ograniczyć bez zabiegu chirurgicznego, za pomocą kompresjoterapii, odpowiedniej diety, odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, właściwej odzieży i obuwia.

Chirurg naczyniowy. Sposoby na żylaki kończyn dolnych.

Żylaki można ograniczyć bez zabiegu chirurgicznego, za pomocą kompresjoterapii, odpowiedniej diety, odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, właściwej odzieży i obuwia.

Chirurg naczyniowy. Kompresjoterapia polega na zmniejszeniu nadciśnienia żylnego, powstającego przez uszkodzenie zastawek dużych naczyń żylnych i przepływu wstecznego. Ucisk zewnętrzny prowadzi do zmniejszenia średnicy żył powierzchniowych i głębokich, umożliwia to zmniejszenie objętości krwi żylnej w kończynie i przyśpiesza jej przepływ. Osoby z niewydolnością serca, niestety nie mogą przejść tej metody. Metoda ta w chirurgii naczyniowej polega na zastosowaniu zewnętrznego ucisku pokonującego siły grawitacji i zmniejszającego zaleganie krwi żylnej. Przed badaniem wykonuje się badanie USG żył kończyn dolnych duplex scan, oceniające patofizjologiczne zmiany. Przeciwwskazania do kompresjoterapii to: niedokrwienie kończyn dolnych, zaburzenia wydolności serca, zakrzepica żylna, choroby skóry z wysiękiem, ostre stany zapalne tkanek podskórnych. Rodzajem standardowej kompresjoterapii jest przerywana kompresja pneumatyczna. Metoda ta polega na naśladowaniu działania pompy mięśni łydki, co sprawia, że tkanki są lepiej utlenione, przyśpiesza się powrót żylny i redukują się obrzęki. Skutkami ubocznymi kompresjoterapii jest ból, zanik mięśni łydki, problemy z wahaniem ciśnienia i problemy skórne.

Chirurg naczyniowy. Dieta w niewydolności żylnej ma duże znaczenie – wzmacnia ściany żył, zapobiega zaparciom, przeciwdziała nadwadze i otyłości. Zaleca się pić soki warzywne, napar z liści lipy i brzozy, co poprawia napięcie naczyń włosowatych. Musowo trzeba ograniczyć sól, która zatrzymuje wodę w organizmie, stosować preparaty z witaminą C – odbudowujące tkanki, służą gojeniu się ran, pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Witaminę C można znaleźć w natce pietruszki, w czerwonej papryce, warzywach kapustnych, owocach cytrusowych. Najlepiej jeść je na surowo. Zaleca się również preparaty z witaminą E – zawiera ją olej i oliwa z oliwek, migdały, kiełki pszenicy- powodują one zmniejszenie agregacji płytek, biorą udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych. Aby pozbyć się zaparć, trzeba jeść dużo błonnika. Zaparcia sprzyjają rozwojowi żylaków. Ważnym więc jest stosowanie diety urozmaiconej, bogatej w warzywa i owoce.

Chirurg naczyniowy. Systematyczna aktywność fizyczna, dostosowana do wieku i stanu zdrowia pacjenta, wspiera leczenie żylaków kończyn dolnych.

Odpowiednie ćwiczenia, oraz zbilansowana dieta obniża wagę oraz usprawnia przepływ krwi w kończynach dolnych. Na początku mogą to być proste ćwiczenia: zginanie, prostowanie palców stóp, rotacyjne ruchy stopy, mogą to być spacery. W późniejszej fazie bardziej zaawansowane, bieganie, gimnastyka czy jazda na rowerze. Nie korzystnie wpływa długie przebywanie w jednej pozycji stojącej lub siedzącej, powoduje to zaleganie krwi w naczyniach żylnych. Dietę w tym schorzeniu ustali dietetyczka lub prowadzący leczenie chirurg naczyniowy.

Chirurg naczyniowy. Obuwie to również istotny element zapobiegania oraz rozszerzania się żylaków kończyn dolnych. Odpowiednie obuwie powinno mieć właściwy kształt, by swobodnie poruszać palcami, odpowiednią wkładkę oraz odpowiedni obcas, maksymalnie 5 cm. Wskazane jest masowanie stóp poprzez podeszwę z tzw. jeżykiem, należy stąpać boso po trawie oraz wykonywać masaże wzmacniające krążenie. Niefarmakologiczne metody to istotny element leczenia żylaków kończyn dolnych oraz ich zapobiegania. Pacjent nie musi wykładać dużych środków finansowych na inne metody, wystarczy zmiana stylu życia, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i obuwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *