TOP rzeczy, które są złe dla kości

TOP rzeczy, które są złe dla kości

Kości chronią narządy, magazynują minerały i pomagają ciałom się poruszać. Dobre zdrowie kości ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak wiele opcji stylu życia może wystawić nasze kości na ryzyko, przez co stają się słabe i kruche w miarę upływu czasu. Rezultatem mogą być stany osteoporozy lub nawet złamane kości wymagające operacji.

Szkodliwe dla kości nawyki

Aby zachować zdrowe kości, unikaj tych najczęstszych nawyków, które okazują się szkodliwe dla Twoich kości:

  • za dużo alkoholu. Alkohol może zakłócać zdolność organizmu do pełnej absorpcji wapnia poprzez zwiększenie produkcji kortyzolu i zmniejszenie produkcji niektórych hormonów. To może rozrzedzić twoje kości w miarę upływu czasu. Eksperci zalecają, aby kobiety piły nie więcej niż jeden drink dziennie, a mężczyźni nie więcej niż dwa dziennie.

  • Palenie papierosów sprawia, że twojemu organizmowi trudniej jest stworzyć zdrową, nową tkankę kostną. Im dłużej palisz, tym jest gorzej. Oznacza to, że osoby palące długotrwale mają większe szanse złamania kości i mogą leczyć się dłużej. Dobrą wiadomością jest to, że rzucenie palenia może zmniejszyć ryzyko i poprawić zdrowie kości.

  • Brak aktywności fizycznej. Nasze ciała muszą poruszać się, a ćwiczenia sprawiają, że kości są silniejsze. Zbyt dużo czasu w bierności, leżenia przed telewizorem lub po prostu bycie nieaktywnym jest zdecydowanie szkodliwe dla zdrowia kości. Dlatego też wstań i zacznij ćwiczyć.

  • Spędzanie dużo czasu w domu. Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości, ponieważ pomaga organizmowi wchłonąć wapń. Witamina D jest produkowana przez organizm po ekspozycji na światło słoneczne, dlatego ludzie, którzy spędzają zbyt dużo czasu w ciemnych pomieszczeniach, mogą skończyć na niskiej zawartości witaminy D. Tylko 15 minut na słońcu kilka razy w tygodniu może pomóc Twojemu organizmowi produkować więcej witaminy D. Dodawanie do diety zbóż, soków i mleka – nawet migdałowego, sojowego lub o niskiej zawartości tłuszczu – może również pomóc.

  • Spożywanie zbyt dużo soli. Istnieje absolutna korelacja między wysokim spożyciem soli a niższą gęstością kości. Wraz ze wzrostem spożycia soli zapasy wapnia są wyczerpane. Eksperci różnią się w swojej opinii, ale najlepiej jest dążyć do osiągnięcia od 1500 do 2300 miligramów soli dziennie.

  • Za dużo napojów gazowanych. Kwas fosforowy może ługować wapń z twoich kości. Ponadto kofeina w niektórych napojach gazowanych może również przyczyniać się do utraty wapnia. Eksperci wyrażają także obawy, że kość jest uszkadzana, gdy ludzie wybierają napoje gazowane zamiast zdrowszych napojów. Zastąp niektóre z tych napojów mlekiem, wodą, wzbogaconymi sokami i innymi zdrowymi napojami, aby utrzymać kości w doskonałym stanie.

Utrzymywanie zdrowych kości może pomóc uniknąć korzystania z usług ortopedów. Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał skorzystać z pomocy ortopedy, skontaktuj się z Michałem Szyszka, ortopedą warszawskim. Zarezerwuj wizytę już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *