Ginekolog dziecięcy. Warszawa. „Niechciane” ciąże. Wysoki wskaźnik aborcji na świecie wskazuje, iż należy poprawić i zwiększyć dostępnoś
Ginekolog dziecięcy. Warszawa. „Niechciane” ciąże. Wysoki wskaźnik aborcji na świecie wskazuje, iż należy poprawić i zwiększyć dostępnoś
do skutecznych metod antykoncepcyjnych. Największą przyczyną nieplanowanych ciąż, są błędy w antykoncepcji, głównie u młodych kobiet. Według Kierownika Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie prof. Romualda Dębskiego w Europie aż 38% to ciąże nieplanowane, w USA jest ich 48%, a na całym świecie 55%. Jedynie co czwarta kobieta decyduje się na donoszenie nieplanowanej ciąży i urodzenie dziecka, większość niechcianych ciąż (64%) zostaje usuniętych lub w 11% dochodzi do samoistnego poronienia. A co ciekawe, aż 65% niechcianych ciąż, zdarza się parom, stosujących jakąś antykoncepcję. W przypadku 21% kobiet stosowane były tabletki antykoncepcyjne, kolejne 21% postawiło na metody naturalne, takie jak kalendarzyk małżeński i stosunek przerywany, 12% używało prezerwatyw, a 6% partnerek założyło wkładkę domaciczną. Więc jak uniknąć niechcianej ciąży?
Ginekolog dziecięcy Warszawa.
O metodach antykoncepcyjnych można porozmawiać z lekarzem ginekologiem, ginekologiem- położnikiem czy ginekologiem dziecięcym. Jeśli kobieta nie jest gotowa, by mieć dzieci, należy ustrzec się przed niechcianą ciążą. Nowoczesnymi i przede wszystkim bardzo skutecznymi metodami antykoncepcji są:
-Pigułki hormonalne – zawierające dwa hormony – estrogen i gestagen, blokują owulację oraz przekształcają błonę śluzową macicy, celem niemożności zagnieżdżenia się w niej komórki jajowej. Są bardzo skuteczne, bezpieczne i tanie. Trzeba pamiętać o jej codziennym zażyciu.
– Minipigułki zawierające gestagen, zagęszczają śluz szyjkowy, polecane są dla kobiet karmiących piersią oraz którym nie wolno przyjmować estrogenów. Po nich szybciej powraca płodność. Należy przestrzegać rygoru w ich przyjmowaniu, gdyż przesunięcie połknięcia np. o 3 godziny sprawi, że będzie nieskuteczna. Niestety powodują nieregularne cykle miesiączkowe oraz plamienia międzymiesiączkowe.
-Plastry antykoncepcyjne zawierają estrogen i progestagen, stopniowo przenikają przez skórę do krwi. Przykleja się je co 7 dni. Są wygodne w użyciu, zmieniamy je raz na tydzień. Tego typu antykoncepcji nie stosuje się u kobiet otyłych, ważących ponad 90 kilogramów. Wadą jest to, że plaster może się odkleić.
-Wkładki domaciczna (tzw. spirale) zawierają hormony (uwalniające gestagen) lub miedź. Wywołują w błonie śluzowej macicy sterylne reakcje zapalne, sprawiając, że komórka jajowa nie ma możliwości się w niej zagnieździć. Są bardzo skuteczną i wygodną metodą antykoncepcji, trzeba ją wymienić co kilka lat. Niestety skutkiem ubocznym może być obfite miesiączkowanie oraz plamienie międzymiesiączkowe. Zwiększa także ryzyko ciąż pozamacicznych i stanów zapalnych jajnika. Może także wypaść, a podczas zakładania jej zdarzają się przypadki uszkodzenia macicy.
-Zastrzyki antykoncepcyjne – zawierające gestagen, wykonywane są raz na 3 miesiące, hamują owulację, zagęszczają śluz i zmieniają śluzówkę jamy macicy, blokując zagnieżdżenie się w niej komórki jajowej. Jest metodą bardzo skuteczną i wygodną. Niekiedy może spowodować zaburzenia miesiączkowania i tycie, a długotrwałe ich stosowanie osteoporozę. Płodność wraca po 6–8 miesiącach.