Rehabilitacja

Kiedy potrzebna jest rehabilitacja u dziecka

Kiedy potrzebna jest rehabilitacja u dziecka

Rehabilitacja nie tylko dzieci, ale i osób dorosłych, na całym świecie rozwija się bardzo prężnie i z każdym dniem stoi na coraz to wyższym poziomie. Metody używane przez rehabilitantów są coraz bardziej zaawansowane a co za tym idzie, również skuteczne. Ważne by zdać sobie sprawę z tego, że rehabilitacja u dzieci to nie jest aż tak rzadki problem. Rehabilitacja nie jest stosowana wyłącznie po urazach, wiele dzieci potrzebuje rehabilitacji właściwie już od samego urodzenia. Jak stosować u dzieci rehabilitację i kiedy jest tak naprawdę potrzebna?

Kiedy rozpocząć rehabilitację u dziecka

Tak właściwie im szybciej u niemowlaka zastosowana będzie rehabilitacja, tym lepiej dla jej skutków i powodzenia. Jeśli rehabilitacja potrzebna jest od pierwszych dni życia, na początku uczeni są jej rodzice. Rehabilitant pokazuje rodzicom jak bawić się z dzieckiem, jak je przewijać i układać do snu. Dzięki temu dziecko nabiera dobrych nawyków ruchowych, które później u niego się utrwalą. Z czasem, gdy dziecko się rozwija, wprowadzane są różnego rodzaju masaże i ćwiczenia, które zazwyczaj wyglądają bardziej jak zabawa. Dzieci poprzez zabawę uczą się prawidłowej postawy i są w stanie wzmacniać mięśnie, które od urodzenia są u nich osłabione. Rehabilitacja dzieci w Warszawie jest bardzo mocno rozwinięta i możemy wybierać wśród naprawdę wielu dobrych specjalistów.


Różne metody rehabilitacji dzieci

Istnieje bardzo dużo różnorodnych metod według których rehabilitowane są dzieci. Oprócz wspomnianych wcześniej masaży, oraz przeróżnych ćwiczeń, są też metody z wykorzystaniem różnych przyrządów. Jednymi z nich są specjalne kostiumy rehabilitacyjne. Nie jest to popularna metoda rehabilitacji, nie mniej jednak – w niektórych przypadkach bardzo skuteczna. Takie kombinezony są zazwyczaj stosowane w przypadkach, gdzie potrzebna jest rehabilitacja właściwie całego ciała i wzmocnienie postawy. Działa to wszystko na zasadzie podobnej do stabilizatorów, lub gorsetów, które stosowane są czasem do rehabilitacji kręgosłupa.

Terapia z wykorzystaniem muzyki u dzieci

Rehabilitacje u dzieci, to nie tylko ćwiczenie fizycznych ubytków, wzmacnianie mięśni i wyrabianie zdrowych nawyków. Istnieją też rehabilitacje, które wspierają rozwój dziecka w każdej dziedzinie. Ciekawą metodą jest terapia z wykorzystaniem muzyki. Zazwyczaj w trakcie terapii wykorzystuje się specjalnie zmodyfikowaną muzykę, zazwyczaj klasyczną. Poprzez słuchanie poprawia się funkcjonowanie mózgu dziecka, co z kolei doskonale wpływa na rozwój funkcji poznawczych – koncentracje, zapamiętywanie i stabilność emocjonalną. Dodatkowo w trakcie słuchania tej muzyki, dziecko może się bawić, a nawet spać. Słuchanie takiej muzyki dobrze też wpływa na naukę języków obcych. Nie jest to skomplikowana sprawa, a bez dwóch zdań warto jest zastosować taką terapię by nasze dziecko rozwijało się w odpowiednim tempie i nie miało żadnych problemów na samym starcie swojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *