Obrzęk limfatyczny – zrozumienie jednostki chorobowej

Obrzęk limfatyczny – zrozumienie jednostki chorobowej

XXI wiek to okres w którym narażeni jesteśmy na szereg chorób niewynikający z faktu nowoczesność i wygody jaka nas otacza i jaka w pewien sposób nas rozleniwia. Jakby nie patrzeć wiele osób aktualnie prowadzi bardzo aktywne życie, a wraz z tym związana jest duża dawka stresu. Często nie dbamy o siebie w pełni oddając się otaczającym nas przyjemnością. Właśnie takie podejście jest dla nas niezwykle ryzykowne, gdyż może u nas wywołać bardzo poważne problemy, które mogą wręcz zagrozić naszemu życiu. Jednym z nich jest obrzęk limfatyczny. Jest to zjawisko chorobowe, które może zaatakować każdego bez względu na wiek,.czy płeć Objawia się ono (tak jak wskazuje nazwa) obrzękiem, który nie dość, że nie wygląda zbyt estetycznie to jeszcze jest bardzo poważnym problemem mogącym negatywnie wpłynąć na całe nasze ciało. Tak czy inaczej dolegliwość ta jest przykładem nieprawidłowego dbania o własne zdrowie, złej diety i braku ruchu. Niestety, ale nawet jeśli zmienimy swoje zachowanie, nie będziemy mieli 100% pewności, że uchronimy się przed nią, gdyż przyczyn powodujących ową dolegliwość jest o wiele więcej.

Obrzęk limfatyczny – główne przyczyny

Tak jak już wspomniano do przyczyn zalicza się nasz zły tryb życia. Niemniej jednak, aspekt ten jest o wiele bardziej złożony, gdyż w momencie, gdy nie dbamy o swoje ciało, dochodzi do kumulowania się złogów różnych negatywnych substancji, które mogą doprowadzić do zaburzenia pracy układu limfatycznego. To właśnie jest główną przyczyną powstania obrzęku limfatycznego. Niestety uszkodzenie może powstać także na wskutek innych działań jak np. uszkodzenia mechaniczne, takie jak np. złamania. Problem jednak jest o wiele poważniejszy, gdyż bardzo często leczenie innych dolegliwości może również doprowadzić do takiego stanu rzeczy. Doskonałym tego przykładem jest radioterapia, czy też inne metody walki z nowotworami. Tak czy inaczej przyczyn jest wiele, niemniej jednak nie ma o co się martwić, gdyż obrzęk limfatyczny jest uleczalny.

Obrzęk limfatyczny – metody leczenia

Analogicznie jak w przypadku objawów, tutaj najlepszym leczeniem jest zapobieganie. Innymi słowy starajmy się żyć dobrze tj. zdrowo i w miarę aktywnie, by tym samym ograniczyć ryzyko zapadnięcia na ową chorobę. Ponadto, gdy już się okaże, że musimy się z nią zmierzyć to możemy poddać się drenażowi limfatycznemu. Jest to specjalny masaż którego zadaniem jest takie przeprowadzenie zalegającej limfy, aby przemieścić ją z miejsca chorego do miejsc zdrowych, tym samym udrażniając jej przepływ. Inną techniką jest stosowanie terapii uciskowej, jak i rożnego rodzaju rehabilitacji oraz leków mających nie tylko usprawnić sam układ, ale chronić nasze ciało, gdy ten będzie niesprawny.

Podsumowując

Obrzęk limfatyczny to bardzo niebezpieczna choroba, którą należy jak najszybciej wykrywać i leczyć, by móc cieszyć się długim zdrowiem, jak i życiem. Tak czy inaczej należy pamiętać o odpowiedniej kontroli swojego ciała, która pozwoli nam na szybsze wykrycie potencjalnych zmian dla nas niebezpiecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *