Podologia

Laser pikosekundowy czyli sposób na usuwanie przebarwień na skórze

Laser pikosekundowy czyli sposób na usuwanie przebarwień na skórze

Rdzawe plamy na dłoniach zwane również pieprzykami, plamami starczymi lub wątrobowymi, ma je prawie każdy z nas ale niewiele osób wie jak powstają oraz, że można się ich w łatwy sposób pozbyć.

Jak powstają plamy wątrobowe na skórze? To bardzo proste, nasza skóra jest bardzo delikatna i łatwo zmienia się pod wpływem czynników zewnętrznych, jednym z najbardziej szkodliwych jest promieniowanie ultrafioletowe. To z powodu jego działania na naszej skórze pojawiają się brązowe plamy zwane również plamami wątrobowymi. – rdzawe plamy na dłoniach.

Należy pamiętać, że nazwa plamy wątrobowe lub plamy starcze nie ma nic wspólnego z wątrobą czy podeszłym wiekiem. Nawiązuje ona po prostu do koloru tego narządu, a określenie plamy starcze pojawiło się tylko dlatego, że występują one w dużej mierze u osób starszych.

Jak zapobiegać powstawaniu rdzawych plam na naszej skórze? To prostrze niż się może wydawać wystarczy regularnie stosować krem z filtrem. Najbardziej narażone są dłonie oraz twarz więc to o nie trzeba najlepiej zadbać. Uważać muszą w szczególności osoby o jasnej kanacji oraz osoby z delikatną skórą. Używanie kremów zabezpieczy naszą skórę nie tylko przed powstawaniem plam ale również przed jej nadmiernym wysuszeniem oraz zmniejszy ryzyko powstania nowotworu.

A co w przypadku gdy dotychczas zaniedbywaliśmy naszą skórę i brązowe plamy zdążyły się już pojawić? Jeśli przebarwienia są świerze to możemy użyć rozjaśniających kremów i ser. W przypadku gdy przebarwienie powstało niedawno pigment nie zdążył jeszcze głęboko rozwinąć się w skórze. Pomóc mogą wtedy nawet preparaty bez recepty. Kiedy nasza plama powstała już jakiś czas temu prawdobodobnie konieczna będzie wizyta u dermatologa i używanie kremu na receptę. Dla osób, które nie przepadają za nakładaniem kremów na ręce dobrym rozwiązaniem będzie peeling chemiczny. Jest to zabieg polegający na nałożeniu na plamę specjalnej mieszanki kwasów. Można również poddać się zabiegowi krioterapi miejscowej lub usunąć plamy za pomocą laseru IPL.

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest laser PicoWay czyli inaczej laser pikosekundowy. Ten rodzaj lasera działa na skórę za pomocą pikosekundowych impulsów energii. Pikosekunda to jedna bilionowa sekundy, więc nie sposób sobie ją wyobrazić. Dzięki tak szybkiemu pojawianiu się i znikaniu światła powstaje efekt fotoakustyczny, który rozbija cząsteczki pigmentu melaniny.

Zabieg laserem PicoWay jest tak skuteczny, że w ciągu około 8 sesji możemy usunąć nawet tatuaż, bliznę czy rozstępy. W przypadku laserów pikosekundowych kontakt światła laserowego ze skórą jest najkrótszy z możliwych. Dzięki temu zabieg jest szybki, skuteczny, bezpieczny oraz niemal bezbolesny. Dodatkowo laser pikosekundowy pobudza komórki do produkcji kolageny i elastyny, co sprawia, że skóra staje się wyrażnie odmłodzona.

Zabiegi laserem pikosekundowym nie są jednak wskazane gdy pacjent ma świerzą opaleniznę, skłonność do powstawania bliznowców, przyjmuje leki światłoczułe posiada aktywne infekcje lub nowotwory skóry w tym obszarze.