Kriolipoliza Gdańsk
Kriolipoliza Gdańsk
Kriolipoliza w Gdańsku jest bardzo popularną, zupełnie nieinwazyjną metodą na miejscowe usuwanie tkanki tłuszczowej. Wykorzystuje ona bardzo niskie temperatury, jak i fakt, iż komórki tłuszczu posiadają niewielką odporność na zimno. Zatem doprowadza ona do zniszczenia komórek tłuszczu, a przy tym nie narusza otaczających je tkanek, które są dużo bardziej odporne na niskie temperatury. Wynikiem takiego procesu będzie zauważalna, a do tego wyglądająca naturalnie redukcja tkanki tłuszczowej, która utrwala się a przeciągu dwóch do miesięcy od wykonania zabiegu.
Kriolipoliza, wykonywana od wielu lat w Stanach Zjednoczonych, zyskała uznanie jako jedyna spośród skutecznych metod na pozbywanie się tkanki tłuszczowej bez jakichkolwiek skutków ubocznych, które są domeną zabiegów chirurgicznych. Nie wymaga ona żadnego znieczulenia i okresu rekonwalescencji, dlatego też nie zaburza zwykłej aktywności pacjentów. Związana jest z trwałą redukcją tkanki tłuszczowej już po pierwszym zabiegu. Efekty nie pojawiają się od razu, ale stopniowo, w miarę jak martwe komórki tłuszczu usuwane są z organizmu podczas procesów metabolicznych.
Działanie zabiegu kriolipolizy
Podczas zabiegu kriolipolizy dochodzi do apoptozy komórek tłuszczu, w wyniku wystawienia ich na zimno. Doprowadza to do uwalniania cytokin, jak i innych spośród mediatorów stanu zapalnego. Wtedy to komórki zapalne trawią stopniowo zajęte komórki tłuszczowe w przeciągu kilku miesięcy po zabiegu. Natomiast lipidy pochodzące z komórek tłuszczowych są uwalniane powoli i transportowane poprzez układ limfatyczny celem przekształcenia.
Efekty zabiegu nie będą oczywiście widoczne od razu. Na rezultaty trzeba będzie poczekać przynajmniej kilka miesięcy, aby organizm miał szansę pozbyć się uszkodzonych w czasie zabiegu komórek tłuszczu. Usuwane są one z ciała stopniowo, podczas procesów metabolicznych naszego organizmu, identycznie jak tłuszcze, które pochodzą z jedzenia. Zmrożone komórki tłuszczu są stopniowo eliminowane i wydalane, dzięki temu z tygodnia na tydzień po wykonanym zabiegu grubość tkanki tłuszczowej zmniejsza się. Aby zobaczyć efekty finalne zabiegu, należy poczekać do trzech miesięcy. Wiele spośród obecnych na rynku gabinetów kosmetycznych obiecuje, iż z miejsca, które poddano zabiegowi można stracić do 45% tkanki tłuszczowej.
Kriolipoliza – jak wygląda dokładnie ten zabieg?
Przebieg zabiegu kriolipolizy jest praktycznie bezbolesny. Pacjent może odczuwać ewentualnie delikatne drętwienie, napięcie w okolicach miejsca, które zostało poddane działaniu próżni. Niewątpliwie również odczuwalne będzie zimno.
Sam zabieg zaczyna się od przeprowadzenia dokładnej konsultacji, wybrania miejsc, które zostaną poddane kriolipolizy. Mogą to być pośladki, boczki, brzuch, uda, okolice przy kolanach i tylna część ramion, gdzie widoczne są depozyty tkanki tłuszczowej. Niestety, kriolipoliza z pewnością nie jest dla pacjentów, którzy pragną pozbyć się tkanki tłuszczowej z większego obszaru. Efekty zamrażania będą widoczne najlepiej na niewielkich obszarach. Zwykle zabiegi kriolipolizy stosuje się w trzech okolicach:
- na tak zwanych bryczesach, czyli górnej partii ud i dolnej partii bioder,
- na plecach (boczkach),
- na brzuchu.
Nie zaleca się jednakże przeprowadzania zabiegu kriolipolizy u osób, które chcą zredukować obwód bioder, ud, czy też wyzbyć się tłuszczu z większych powierzchni ciała. Zabieg zaczyna się od nakładania na części ciała wyznaczone do zmrożenia specjalnie do tego celu przystosowanej taśmy antyzamrożeniowej. Jest ona nasączona specjalistycznym preparatem, który chroni skutecznie klienta przed utrzymującymi się przez szereg dni zasinieniami, jak również odmrożeniami. Głowice KRIO przykładane są miejscowo do powierzchni skóry. Czas trwania pojedynczego zabiegu wynosi od 1 do dwóch godzin.
Najbardziej istotnym celem zabiegu będzie ochłodzenie komórek tłuszczowych na tyle, aby możliwe stało się ich obumarcie. Najbardziej optymalną temperturą będzie przedział pomiędzy +5 stopni do -10 stopni Celsjusza. Po wszystkim skórę trzeba obmyć letnią wodą. Wartym zastosowania jest również letni kompres, a później umytą powierzchnię skóry trzeba osuszyć za pomocą miękkiego ręcznika. Trzeba jednakże mieć na uwadze, że w miejscu przeprowadzenia zabiegu nie można stosować żadnych masaży przez okres trzech tygodni. W wypadku sporej nadwagi albo też otyłości, zanim udamy się na zabieg kriolipolizy, konieczne będzie uprzednie zredukowanie masy ciała.
Jakie mogą być przeciwskazania?
Zanim jednakże zdecydujemy się na zabieg kriolipolizy, warto poznać możliwe przeciwskazania, gdyż może dojść do nieoczekiwanych skutków, jak w przypadku każdego oddziaływania energii fizycznej (w tym wypadku podciśnienie, jak i niska temperatura). Przystępując do zabiegu, należy być zupełnie zdrowym (bez stanu podgorączkowego, bez jakiejkolwiek infekcji). Powinniśmy być w ogólnej dobrej kondycji fizycznej, zatem bez zaburzeń hormonalnych, a ponadto nie możemy być niedożywieni, czy wychudzeni.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu kriolipolizy:
- menstruacja, ciąża,
- choroby nerek,
- choroby wątroby,
- nowotwory, choroby skóry, zapalenie skóry, rany, miejscowe stany zapalne,
- pacjenci z wszczepionym sprzętem medycznym: przenośne urządzenia do pomiaru EKG, urządzenia sztucznie podtrzymujące życie, czy stymulatory pracy serca,
- zaawansowana cukrzyca w przypadku osób starszych,
- hipoproteinemia,
- zabieg nie może być przeprowadzany w połączeniu z innymi technikami stymulacji zimnem,
- ostra pokrzywka pod wpływem zimna,
- choroba Raynauda (napadowy skurcz w obrębie rąk, rzadziej w przypadku stóp),
- okres karmienia piersią.
Efekty kriolipolizy
Zabiegi kriolipolizy są niezwykle skuteczne w walce z zalegającą tkanką tłuszczową. Dochodzi do jej nieodwracalnej redukcji. W zależności od grubości początkowej, średni ubytek może wynosić od 3 do 15 mm. Odpowiada to na ogół 25-45 % ubytku w obrębie tkanki tłuszczowej. Jednakże, co jest najważniejsze, zamrożone komórki tłuszczu w stu procentach są usuwane z naszego organizmu, zatem nie podlegają regeneracji.
Trzeba jednakże wspomnieć w tym miejscu, iż bezpośrednio po wykonanym zabiegu pacjent może zakonserwować zaczerwienienie w obrębie miejsca, gdzie była przykładana głowica. Wywołane jest to podciśnieniem i niską temperaturą. Często jednakże zdarza się, iż pojawiają się krwiaki i siniaki, tym bardziej jeżeli pacjent ma skłonności do pojawienia się pajączków. Zwykle siniaki występują na plecach, kończynach górnych i dolnych. Na brzuchu zdarzają się niezwykle rzadko. Niemniej jednak u osób (tym bardziej u kobiet) z mało zbitą tkanką tłuszczową i u pań po porodach mogą pojawiać się na brzuchu miejscowe przymrożenia skóry. Są one niezwykle powierzchowne. Zwykle będzie to odmrożenie 1 stopnia, które ustępuje po około 7 dniach.
Efekty finalne eliminowania tkanki tłuszczowej powinny stać się widoczne już po 2-3 miesiącach. W zależności od grubości tkanki tłuszczowej, aby móc uzyskać odpowiednią redukcję, potrzebne będzie wykonanie kilku sesji.