Zdrowie

Lasermedica medycyna estetyczna w Bialystoku

Czym jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna zajmuje się ulepszaniem wyglądu pacjentów, głównie poprzez nieinwazyjne zabiegi związane z poprawą jakości skóry lub cofaniem procesu starzenia się. Dotyczy głównie ludzi zdrowych, którzy nie są zadowoleni ze swojego wyglądu i chcieliby z tego powodu poprawić niedoskonałości skóry i ciała. W związku z tym, że pozytywne postrzeganie samego siebie jest związane z wyglądem, ta gałąź medycyny staje się coraz popularniejsza. Wiele osób korzysta z zabiegów medycyny estetycznej, aby poprzez zmianę wyglądu uzyskać lepsze samopoczucie. Zakres zabiegów medycyny estetycznej rozciąga się od prostych procedur profilaktycznych do bardziej skomplikowanych zabiegów, takich jak  liposukcja czy wypełnianie jadem kiełbasianym.

Historia medycyny estetycznej

Dziedzina ta ma swoje korzenie już w starożytności. W rozmaitych kulturach starożytnych, cielesne piękno było ważnym elementem życia i przykładano do niego bardzo dużą wagę. W wielu źródłach pisanych, jak również archeologicznych, znajdujemy informacje o zabiegach przeprowadzanych w większości przez kobiety, które miały na celu poprawę wyglądu zewnętrznego. Z wiadomych, względów stosowane wówczas procedury różniły się od obecnych, ale miały ten sam cel. Współczesna historia medycyny estetycznej rozpoczyna się w latach 70 XX wieku, kiedy powstało Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej, które założył endokrynolog Jean Jacques Legrand. W późniejszych latach powstały podobne towarzystwa w innych krajach.

Medycyna estetyczna w Polsce

W Polsce jej rozwój rozpoczął się w latach 90, kiedy w Polskim Towarzystwie Lekarskim powstała sekcja medycyny estetycznej. Później, w 2010 roku, została ona przekształcona w samodzielne Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-aging. Od tamtej pory towarzystwo działa na arenie międzynarodowej i współpracuje z renomowanymi organizacjami z całego świata.

Kto może korzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Procedury medyczne związane z urodą, są przeznaczone dla każdej osoby, która chciała poprawić swój wygląd i dokonać retuszu w niezadowalających miejscach. Obejmuje to wiele różnorodnych zabiegów, które można wykonywać zarówno w salonach kosmetycznych, gabinetach medycyny estetycznej oraz innych placówkach. W większości przypadków, nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, ponieważ zabiegi związane z kosmetyką i estetyką są raczej bezpieczne i nie wpływają negatywnie na ogólny stan zdrowia. Najważniejsza jest chęć klientów, aby dokonać upragnionej zmiany w wyglądzie. Zabiegom często poddają się kobiety i mężczyźni, którzy zaczynają dostrzegać na swoim ciele efekty starzenia się. Chodzi między innymi o zmarszczki, przebarwienia, obwisłą skórę czy wypadające włosy. Częstym problemem jest też nadmierne nagromadzenie tłuszczu w jednym miejscu. Wszystkie te niedoskonałości można wyeliminować i doprowadzić do zadowalającego efektu końcowego.

Czy zabiegi są bezpieczne?

W Polsce, osobami uprawnionymi do przeprowadzania zabiegów medycyny estetycznej są lekarze. W związku z tym, przed każdym zabiegiem zostanie przeprowadzony odpowiedni wywiad, który umożliwi określenie czy dany pacjent może przystąpić do procedury. Obecność lekarza oznacza również obowiązek podania wszystkich informacji o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach i obecnym stanie zdrowia. Pacjenci, którzy cierpią na choroby autoimmunologiczne, nowotwór, epilepsję, choroby skóry lub mają problemy z krzepliwością krwi nie mogą korzystać z zabiegów. W to wliczają się również kobiety w ciąży i karmiące piersią. Po przeprowadzeniu wywiadu i odpowiednim przygotowaniu, które polega między innymi na zrobieniu zdjęć twarzy, lekarz podejmuje decyzję o dopuszczeniu pacjenta do zabiegu.

Na co zwracać uwagę w gabinecie medycyny estetycznej?

Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na dwie kluczowe sprawy. Po pierwsze, powinniśmy zwrócić uwagę na higienę i sterylność odwiedzanego przez nas gabinetu. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, gabinet nie spełniający standardów sanitarnych możemy zgłosić do Inspekcji Sanitarnej. Po drugie, należy być pewnym uprawnień lekarskich osoby, która ma przeprowadzać wybraną przez nas procedurę medyczną. Zabiegi medycyny estetycznej zawsze powinien przeprowadzać dyplomowany lekarz.

Czym się kierować w wyborze gabinetu?

Jeżeli decydujemy się na zabieg, bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni gabinet. Powinniśmy mieć pewność, że pracują w nim wykwalifikowani specjaliści. Warto dowiedzieć się, jacy lekarze świadczą usługi w takim ośrodku, jakie mają certyfikaty oraz osiągnięcia. Dobrze też sprawdzić opinię o danej placówce w internecie lub wypytać znajomych. Gabinety, których specjalizacją jest medycyna estetyczna, a które mają kiepską opinię, lepiej omijać szerokim łukiem. Tak samo należy sprawdzić lekarza, który będzie wykonywał zabieg. Jeżeli już jakiegoś wybierzemy, warto z nim szczerze porozmawiać o wszelkich aspektach zabiegu, co do których mamy wątpliwości. Dobrym rozwiązaniem może być poszerzenie kręgu poszukiwań gabinetu o inne miasta, jeżeli usługi w mieście zamieszkania są dla nas niezadowalające. W przypadku mieszkańców większych miast, warte rozpatrzenia może być poszukanie gabinetu medycyny estetycznej w mniejszym mieście, takim jak na przykład Białystok. W mniejszych ośrodkach miejskich, usługi mogą być równie profesjonalne, a przy tym odrobinę tańsze.

Czym się różni medycyna estetyczna od chirurgii plastycznej? 

Choć na pierwszy rzut może wydawać się to dziwne, ale medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna nie są ze sobą tożsame. Chirurgia plastyczna, jak sama nazwa wskazuje, specjalizuje się w inwazyjnych operacjach chirurgicznych, które wymagają okresu rekonwalescencji i pobytu w szpitalu. Zabiegi medycyny estetycznej są przeprowadzane w specjalnych przeznaczonych do tego ośrodkach – są to procedury nieinwazyjne, które nie wymagają przebywania w szpitalu.

Najpopularniejsze zabiegi 

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej to między innymi:

  • wypełnienie botoksem
  • usuwanie blizn
  • usuwanie rozstępów 
  • redukcja cellulitu
  • depilacja
  • powiększenie piersi
  • liposukcja
  • wypełnienie jadem kiełbasianym
  • wypełnienie kwasem hialuronowym

Czy zabiegi są drogie?

Ceny zabiegów kształtują się różnie, w zależności od stopnia komplikacji i tego co chcielibyśmy w sobie poprawić. Na przykład wypełnienie kwasem hialuronowym może kosztować od kilkuset, do ponad tysiąca złotych. Oczywiście, na cenę ma również wpływ w jakim mieście będziemy korzystać z zabiegu. Gabinety, które zajmują się medycyną estetyczną w Białymstoku, będą miały inne ceny, niż ośrodki warszawskie lub wrocławskie. Warto rozejrzeć się w poszukiwaniu zadowalających nas kwot. Czasem warto rozpatrzyć możliwość podróży do innego miasta, które będzie miało równie dobrych specjalistów, lecz trochę niższe ceny.

Czy medycyna estetyczna jest tylko dla Pań?

Kiedyś pokutował stereotyp, że zabiegami upiększającymi zainteresowane są tylko panie. Od lat jest to jednak nieprawda. W związku z szybko zmieniającym się światem, a także innymi wymaganiami jakie są stawiane przed obiema płciami, z medycyny kosmetycznej korzystają również panowie. Zaniedbany i opryskliwy macho powoli odchodzi do lamusa jako upragniony model męskości. Dziś coraz bardziej liczy się nienaganny ubiór, zadbane włosy i zarost oraz zdrowa skóra. Rynek męskich kosmetyków rozwija się bardzo dynamicznie. Ma to swoje odbicie w kulturze masowej, gdzie bardzo wyraźnie można zobaczyć dynamiczną zmianę jaka zachodzi w ideale męskiej urody. Czy się to komuś podoba czy nie, takie są czasy. Faktem jest oczywiście, że wśród klienteli gabinetów medycyny estetycznej, ciągle dominują kobiety. Jednak stopniowo przybywa mężczyzn zainteresowanych usługami poprawiającymi wygląd.

Sytuacja branży w Polsce

Branża medycyny estetycznej dynamicznie rozwija się w całym kraju. Polskie społeczeństwo powoli staje się coraz bardziej zamożne. Wiąże się to oczywiście ze wzrostem znaczenia klasy średniej, która stanowi główną klientelę ośrodków z branż beauty i wellness. Coraz więcej kobiet i mężczyzn pragnie poprawiać niedoskonałości, a ideał nienagannej urody staje się coraz powszechniejszy. Dlatego też, w każdym większym polskim mieście istnieje bardzo dużo gabinetów oferujących usługi i zabiegi poprawiające wygląd. Coraz więcej Polaków może sobie też pozwolić finansowo na poprawienie wyglądu. Kiedyś medycyna estetyczna była kojarzona z aktorami lub osobami pracującymi w branży rozrywkowej. Dzisiaj każdy, kto zarabia trochę powyżej przeciętnej, może sobie pozwolić na zabieg upiększający. Wraz ze wzrostem zamożności ogółu społeczeństwa, wzrasta też konkurencja w biznesie. Z tego powodu coraz więcej osób pragnie pracować nad wyglądem, aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie i sukces. Polska pod tym względem upodobania się do krajów zachodnich. Daleko nam z kolei do krajów azjatyckich takich jak Korea, Japonia czy Tajlandia. Tam, medycyna estetyczna, a także chirurgia plastyczna rozpowszechnione są na ogromną skalę. Uważa się, że przeciętna Koreanka w wieku dwudziestu lat, może już mieć za sobą co najmniej kilkanaście zabiegów! Presja, aby kobiety wyglądały tam nieustannie młodo i świeżo jest ogromna.

Medycyna estetyczna w Białymstoku

Jak w każdym większym mieście w Polsce, w Białymstoku zlokalizowanych jest mnóstwo gabinetów medycyny estetycznej. W związku ze stopniowym wzrostem zamożności polskiego społeczeństwa, wzrastają także potrzeby związane z pielęgnacją, dbaniem o ciało i pragnieniem bycia piękniejszym. Wraz ze wzrostem popytu na tego typu usługi, wzrasta też podaż. Aktualnie, nie ma żadnego problemu, aby wybrać spośród wielu ofert taką, która spełni nasze oczekiwania. Na terenie miasta Białystok, z łatwością odnajdziemy placówkę, której specjalizacją jest medycyna estetyczna. Gabinety te mogą skusić atrakcyjną ofertą klientów z większych miast, którzy szukają wysokiej jakości za niższą cenę.

Dlaczego warto zainteresować się Białymstokiem? 

Dlaczego warto wybrać Białystok? Po pierwsze, stolica województwa podlaskiego jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim, który posiada wiele wspaniałych zabytków i dobrą bazę turystyczną. Jest więc znakomitym połączeniem nowoczesności z tradycją. Wiąże się to z dostępem do szerokiego wachlarza usług, w tym oczywiście tych, które proponują białostockie gabinety medycyny estetycznej. Po drugie, placówki branży upiększającej w tym mieście oferują atrakcyjne ceny, które pozwolą nam zaoszczędzić i jednocześnie skorzystać z profesjonalnych zabiegów upiększających.