Zdrowie

Maseczka ochronna

Każdy z nas jest pełen obaw wobec nowego wirusa, który do nas przywędrował. Stąd tak wiele pytań: Czy maseczka chroni przed koronawirusem? Jak używać maseczki? Gdzie kupić maseczkę ochronną? Czy można ją samemu zrobić? Jak zrobić maseczkę ochronną? Czy maseczka jest wystarczającym środkiem ochrony? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz czytając dalej tekst.

Czy maseczka chroni przed koronawirusem? Ze względu na to, że nowy wirus jest niebezpieczny dla zdrowia i życia należy podjąć odpowiednie formy ochrony. Taką formą jest noszenie maseczki ochronnej, częste mycie rąk, niewychodzenie z domu, a jak już musisz wyjść to zachowanie odstępu od drugiej osoby i założenie jednorazowych rękawiczek. Jednak sama maseczka nie wystarczy żeby odpowiednio się zabezpieczyć. Niestety sama maseczka nie wystarczy aby zapewnić tobie najlepszą ochronę, dlatego najskuteczniej i najbezpieczniej będzie w tedy jak zastosujemy wszystkie formy ochrony na raz. Zminimalizujemy ryzyko przeniesienia się wirusa do naszego organizmu.

Jak używać maseczki? Jedna z ważniejszych kwestii, na którą trzeba zwrócić uwagę. Źle użytkowana maseczka nie tylko nas nie zabezpieczy a także może przyczynić się do wpuszczenia wirusa do naszego organizmu. Oto kilka wskazówek jak należy nosić i używać maseczki ochronnej:

  • Przed założeniem maski umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.
  • Zasłoń maską starannie usta i nos i przymocuj maskę tak, aby szczeliny między twarzą a maską ochronną były jak najmniejsze.
  • Unikaj dotykania maski podczas jej noszenia. Jeśli przypadkiem dotkniesz maskę, umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.
  • Wymień maskę ochronną na nową, kiedy robi się wilgotna. Nigdy nie używaj ponownie maski ochronnej jednorazowego użytku.
  • Żeby zdjąć maskę, chwyć ją od tyłu za wiązanie (nie dotykaj przedniej powierzchni maski) i zdejmij, a następnie wyrzuć do zamykanego kosza na śmieci. Umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.
  • Nie noś maski poniżej nosa.
  • Nie pozostawiaj swojego podbródka poza maską.
  • Nie noś swojej maski luźno, z dużymi otworami po bokach.
  • Nie noś maski tak, by zakrywała jedynie koniuszek nosa.
  • Nie naciągaj swojej maski na szyję, bo „musisz” z kimś porozmawiać.

Czy można zrobić maski ochronne samemu? Wyniki badań sugerują iż maseczki ochronne, które zrobimy sami w domu i będziemy ich używać to zmniejszą rozprzestrzenianie się wirusa nawet o 50%. Preferowanymi materiałami na domową maseczkę to poszewka na poduszkę i t-shirt wykonany w 100% z bawełny. Wyższą skutecznością wyróżniał się lekko rozciągliwy materiał koszulki, dlatego, że może zapewnić lepsze dopasowanie. Skuteczniejsze były maseczki dwuwarstwowe w porównaniu do jednowarstwowych. Obecnie na różnych stronach można znaleźć poradniki oraz instrukcje krok po kroku jak zrobić samemu maseczkę.

Gdzie kupić maseczkę ochronną? Najlepiej byłoby kupić maseczkę w aptece lub profesjonalnym sklepie ze sprzętem medycznym. Wtedy można mieć pewność, że taka maska posiada odpowiednie certyfikaty i zapewni nam najlepszą ochronę. Niestety obecnie bardzo trudno je dostać. Ewentualnie można poszukać w różnych sklepach internetowych bądź aukcjach.