Odleżyny co to takiego ?
Odleżyny to miejscowa martwica tkanek. Dochodzi do tego stanu wtedy, kiedy ciało jest ułożone w jedne pozycji przez długi czas. Nieprzypadkowo odleżyny dotyczą osób bardzo schorowanych, nie mających odpowiedniej opieki i troski o ich stan zdrowia. Aby odleżynom zapobiegać, wystarczy naprawdę nie wiele – regularna zmiana położenia pacjenta na łóżku lub – co jest znacznie wygodniejsze – zaopatrzenie się w materac przeciwodleżynowy. Jest to specjalny materac napełniany powietrzem. Składa się on z kilku komór, naprzemiennie napełnianych powietrzem. Pozwala to zmieniać położenie środka ciężkości ciała pacjenta, poprawiając krążenie krwi w wybranych częściach ciała.
Czym są odleżyny?
Tak jak już wspomnieliśmy, odleżyny są martwicą tkankę. Kiedy jakaś część ciała przez długi czas je uciskana, krążenie jest w niej mocno osłabione. Komórki i tkanki nie mogą być należycie odżywiane krwią, stopniowo obumierają. Odleżyny mogą pojawiać się niemal na każdej części ciała – kończynach górnych, dolnych, plecach, pośladkach. Zawsze wtedy, kiedy pacjent bardzo długo leży bez zmieniania pozycji, należy się liczyć z ryzykiem wystąpienia odleżyn. Jest to bardzo poważne zagrożenia dla całego organizmu. Nie leczone odleżyny doprowadzają bowiem do gangreny, mogącej się rozprzestrzeniać na pozostałe tkanki.
Objawy odleżyn u pacjentów onkologicznych
Czy pacjenci onkologiczni również są narażeni na odleżyny? Niestety tak. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które przez długi czas pozostają przykute do łóżka i nie mają należytej opieki. Jakie mogą być objawy pojawienia się odleżyn na ciele pacjenta onkologicznego? To przede wszystkim widoczne gołym okiem zmiany na skórze. Nie leczone, mogą one się rozwijać w bardzo szybkim tempie, przybierając postać żywych ran. W kolejnym stadium może się z nich zacząć sączyć ropa lub inne płyny ustrojowe. Odleżyny pozostawione bez leczenia mogą prowadzić do infekcji całego organizmu, a w konsekwencji nawet do śmierci pacjenta.
Jak leczyć odleżyny?
Leczenie odleżyn wbrew pozorom nie jest trudne. Wymaga jednak czasu, opieki i troski ze strony najbliższych osób dla pacjenta. Przede wszystkim istniejące odleżyny muszą zostać nawilżane i odżywiane specjalnymi maściami. Ponadto nie można dopuścić do ich dalszego rozwijania się. W tym celu należy zadbać o takie ułożenie pacjenta, aby odleżyny mogły oddychać, a nowe nie powstały na innych częściach ciała. Tak jak wspomnieliśmy w pierwszej części artykuły, najlepszym sposobem na odleżyny jest materac. Jest to specjalistyczny materac wyposażony w pompkę, która cyklicznie napełnia różne kieszenie. Powoduje to zróżnicowane ugięcie się materaca i zmianę punktu podparcia całego ciała. Warto również wiedzieć, że część pacjentów może otrzymać dofinansowanie na materac na odleżyny. Dotyczy to między innymi pacjentów z amputowanymi kończynami lub nie mogącymi o własnych siłach wstawać z łóżka. Aby uzyskać dofinansowanie na materac na odleżyny, należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który przygotuje niezbędne zaświadczenie.