Leki pomagające kontrolować wysokie ciśnienie krwi

CDC szacuje, że jedynie 1 na 4 dorosłych z nadciśnieniem tętniczym ma pod kontrolą swój stan. Konsekwencją braku dbałości o ciśnienie są liczne zawały serca i udary, które dla pacjentów nie zawsze kończą się szczęśliwie.

Dlatego warto wiedzieć, jakie są normy ciśnienia skurczowego i rozkurczowego oraz jakie leki stosuje się w kontrolowaniu wysokiego ciśnienia krwi.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Prawidłowe ciśnienie krwi tzw. książkowe to 120/80. Jednak zakres ciśnienia tętniczego w dużej mierze zależy od wieku osoby, u której dokonuje się pomiaru. Niemniej zawsze są to dwie wartości, które odzwierciedlają dwa rodzaje ciśnienia:

Ciśnienie skurczowe – mające na ogół wyższą wartość. Prawidłowa wartość 120-140.

Ciśnienie rozkurczowe – mające na ogół niższą wartość. Prawidłowa wartość 80-90.

Niemniej górne wartości są zazwyczaj ostrzeżeniem przed pierwszym stopniem nadciśnienia, dlatego warto znać zakresy prawidłowego i za wysokiego ciśnienia.

 • Ciśnienie optymalne – 120/80
 • Ciśnienie prawidłowe – 120-129/80-84
 • Ciśnienie wysokie prawidłowe – 130-139/85-89
 • Nadciśnienie łagodne (stopień 1) – 140-159/90-99
 • Nadciśnienie umiarkowane (stopień 2) – 160-179/ 100/109
 • Nadciśnienie ciężkie (stopień 3) – powyżej 180/110.

Wyróżnia się także niedociśnienie tętnicze tzw. hipotensja. Wówczas wartość ciśnienia utrzymuje się poniżej 100/60.

Leki na nadciśnienie

Leczenie nadciśnienia powinno się zacząć od zmiany diety i stylu życia. Warzywa, owoce i produkty pełnowartościowe powinny królować w codziennym jadłospisie, a wyeliminować powinno się nadmiar cukru, alkoholu i nikotyny. Wprowadzić należy również do tygodniowego harmonogramu więcej aktywności.

Poza tym w leczeniu nadciśnienia tętniczego stosuje się farmakoterapię, szczególnie w 2 i 3 stopniu. Stosowanie konkretnych leków musi być oczywiście odpowiednio dobrane pod indywidualny stan pacjenta – jego wiek, choroby współistniejące, masę ciała i inne przyjmowane leki. Niemniej najczęściej w nadciśnieniu tętniczym zaleca się:

 • inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) np. Eneral, Lisiprol
 • antagoniści receptora angiotensyny (ARB) np. Vanatex, Triplixam
 • diuretyki (czyli leki moczopędne) np. Furosemidum, Toramide
 • leki blokujące receptory beta-adrenergiczne (tzw. beta-blokery) np. Carvediol, Atram
 • blokery kanałów wapniowych np. Sobycombi, Amlozek.

Wszystkie tego typu leki na nadciśnienie dostępne są na receptę, a za pomocą platformy liki24.pl można je kupić również online. Dzięki katalogowi środków medycznych sponad 1000 polskich aptek witryna oferuje leki w najniższych cenach – do nawet 30 % taniej. W tym wypadku dodatkowo podczas zamówienia pacjent potrzebujący leku na receptę musi podać PESEL oraz kod e-recepty.

Czas działania leków i kontrola ciśnienia

Szybkość działania leków na nadciśnienie można zwiększyć, dzięki odpowiedniemu stylowi życia – dobrej diecie, dodatkowej aktywności fizycznej. Jednak farmakoterapia wymaga czasu i leki na wysokie ciśnienie działają zazwyczaj po upływie 2-4 tygodni. Poza tym, należy regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze – najlepiej rano i wieczorem przed posiłkiem i przyjęciem leków.

Ponadto, pacjenci z nadciśnieniem regularnie powinni realizować wizyty kontrolne. Pierwsza powinna się odbyć 2-4 tygodnie po rozpoczęciu leczenia, kolejna 4 tygodnie po zmianie leczenia, a następne co 3 miesiące, jeśli ciśnienie utrzymuje się w docelowej wartości.