Zdrowie

Naturalna pielęgnacja włosów

 

Internet w ostatnim czasie huczy na temat świadomej pielęgnacji włosów.

Temat ten stał się niezwykle popularny, gdyż „nowe” podejście do dbania o ten wspaniały atut dają niesamowite efekty. Jest to istna rewolucja w sposobie pielęgnacji.

Coraz więcej osób próbuje tej metody i postanawia ją kontynuować.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż wymaga ona wiele czasu, poświęcenia i całkiem sporej wiedzy, która jest podstawą całej tej „zabawy”.

Jak pielęgnować włosy?

Zdawać by się mogło, że nie trzeba uczyć się o włosach i kosmetykach, wystarczy przecież kupić jakiś szampon i odżywkę. Otóż nie..

Okazuje się, że nawet w kwestii włosów nie obejdzie się bez przestudiowania różnego rodzaju zagadnień, nazw składników a przede wszystkim dowiedzenia się jaki typ włosów posiadamy. Bez tego nie da się ruszyć dalej, ponieważ każdemu typowi włosów odpowiada inny rodzaj pielęgnacji.

Aby dowiedzieć jaki typ włosów posiadamy, z pomocą przychodzą nam liczne testy internetowe określające porowatość włosów.

Testy te naprawdę potrafią scharakteryzować nasz rodzaj włosów z całkiem niezłą dokładnością. Po określeniu porowatości przychodzi czas na zakup odpowiednich kosmetyków.

Świadoma pielęgnacja włosów

Szampony, maski, odżywki..

Jest to standardowy zestaw każdej osoby, która uważa, że dobrze dba o włosy ale nie spotkała się jeszcze z terminem świadomej pielęgnacji.

Tutaj w grę wchodzą również różnorakie oleje.

To właśnie olejowanie jest jednym z fenomenów dających nadzieję na to, że w końcu nasze włosy poprawią swoją jakość. Wracając do testu na porowatość..

Stworzony jest głównie po to aby wiedzieć jakiego oleju używać. Włosy niskoporowate potrzebują maseł, średnioporowate np. oleju z awokado, a włosy wysokoporowate polubią się z olejem z pestek moreli.

Bardzo ważne jest również utrzymanie równowagi pomiędzy częstotliwością i ilością używanych składników, tzw. równowaga PEH.

Z racji tego, że włos potrzebuje budulca, czyli protein, musimy go nim „nakarmić” używając masek, w których znajduje się keratyna czy spirulina. Wnętrze włosa potrzebuje też nawadniania czyli humektantów.

Dostarczymy je np. z żelu aloesowego czy miodu. Aby proteiny i humektanty zostały we włosie na dłużej należy użyć oleju, który zamyka łuskę, a tym samym włos stanie się bardziej lśniący i mięsisty.

Dobrym sposobem będzie zatem użycie maski PEHowej, czyli posiadającej wszystkie potrzebne składniki.

Poza tym niezwykle ważne są składy kosmetyków. Najlepiej, kiedy produkty są naturalne, w innym przypadku włosy mogą zostać obciążone przez chemiczne dodatki.

Opisanie wszystkich zasad w jednym artykule byłoby dosyć czasochłonne, a sam artykuł miałby zapewne kilka stron.

Wiedza do przekazania w temacie świadomej pielęgnacji jest ogromna, więc najlepszym sposobem jest po prostu zainteresowanie się, czytanie blogów ekspertek w tej dziedzinie i próbowanie tego co działa najlepiej na włosy, gdyż pomimo schematów, jakie ułatwiają nam nauczenie się sztuki pielęgnacji, to możliwe jest, że nasze włosy i tak będą czasem „marudzić” i domagać się innych składników.