Zdrowie

Maści przeciwbólowe. Co warto o nich wiedzieć?

 

To, że większą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej, mała ilość ruchu i wynikający z tych czynników stopniowy spadek objętości tkanki mięśniowej… To tylko niektóre z czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania bólów kostnych, stawowych lub mięśniowych. Te mogą być zarówno sygnałem niegroźnych dolegliwości, jak i poważnych chorób. Jeśli więc powtarzają się one często i regularnie, koniecznie powinniśmy zgłosić się do lekarza.

 

  1. Maść przeciwbólowa. Najważniejsze składniki tych środków
  2. Maść przeciwbólowa. Jak wybrać odpowiedni preparat?
  3. Maść przeciwbólowa. Najważniejsze zalety i przeciwwskazania

 

Jeżeli jednak wiemy, że są wynikiem urazu lub przeciążenia, a także kiedy oczekujemy na umówiony termin wizyty u lekarza, w walce z bólem możemy wspomóc się dedykowanymi środkami. W przypadku tych zlokalizowanych w kolanach, kręgosłupie czy barkach, jednym z najlepszych rozwiązań może okazać się zastosowanie maści przeciwbólowej. Co jednak warto wiedzieć o tego typu lekach? Jakie substancje znajdziemy w ich składzie? Na co należy zwrócić uwagę przed użyciem któregoś z nich?

Maść przeciwbólowa. Najważniejsze składniki tych środków

Najliczniejszą grupę maści przeciwbólowych, które możemy znaleźć w aptekach stanowią oczywiście preparaty zawierające leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W tej grupie wymienić należy przede wszystkim następujące środki:

  • paracetamol
  • ibuprofen
  • ketoprofen
  • naproksen
  • diklofenak

Niektóre z wymienionych wyżej leków wykazują nie tylko działanie przeciwbólowe – mają też właściwości pozwalające na zmniejszenie obrzęku. Dzięki temu można użyć ich również w leczeniu dolegliwości związanych z urazami – na przykład tych powstałych w wyniku pracy fizycznej lub uprawiania sportu. Różne rodzaje maści przeciwbólowych znajdziemy na stronie

Maść przeciwbólowa. Jak wybrać odpowiedni preparat?

Tak jak w przypadku pozostałych leków, przy wyborze maści przeciwbólowej należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Jeśli postawimy na nieodpowiedni preparat, skutki naszej decyzji mogą być naprawdę poważne. W najlepszym przypadku okaże się, że maść przeciwbólowa będzie w naszym przypadku nieskuteczna. W gorszej sytuacji może zaś dojść do skórnych reakcji alergicznych lub nawet poważniejszych problemów. By tego uniknąć, przy wyborze weźmy przede wszystkim następujące czynniki:

  • wiek pacjenta – niektóre leki nie powinny być stosowane u dzieci;
  • nadwrażliwość lub uczulenie na poszczególne składniki maści;
  • stopień nasilenia bólu – poszczególne leki wykazują różną skuteczność;
  • rodzaj bólu – innego leczenie wymagają bóle urazowe, inne zaś będące skutkiem różnych schorzeń

Pozostając w temacie poruszonym w ostatnim punkcie, warto zauważyć, że nie zawsze konieczne jest sięgnięcie po maści zawierające niesteroidowych leki przeciwzapalne. Często wystarczające okaże się po prostu zastosowanie maści chłodzących lub rozgrzewających. W przypadku bólów o dużym natężeniu konieczne może ponadto być użycie maści zawierających silniejsze leki, dostępnych jedynie na receptę. Pamiętajmy też, że zastosowanie każdego leku należy najpierw skonsultować z lekarzem lub farmaceuty.

Maść przeciwbólowa. Najważniejsze zalety i przeciwwskazania

Najważniejszą przewagą maści przeciwbólowych nad tabletkami jest fakt, że działają one miejscowo, omijając żołądek i tym samym nie powodując podrażnień jego błony śluzowej. Dzięki temu, że wchłaniają się bezpośrednio w miejscu bólu wykazują często szybsze działanie. Przed ich użyciem należy jednak dokładnie zapoznać się z ulotką i upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do ich użycia.