Rehabilitacja oddechowa po COVID-19
Koronawirus, który spowodował chorobę COVID-19 po raz pierwszy pojawił się w listopadzie 2019 roku w Chinach w prowincji Hubei. Wirus SARS-CoV-2 bardzo szybko rozprzestrzenił się na całym świecie i przekształcił w ogólnoświatową pandemię. COVID-19 to choroba górnych dróg oddechowych, co oznacza, że komplikacje po koronawirusie wymagają kompleksowej rehabilitacji po COVID-19.
Powikłania po covidzie – skutki długoterminowe
Większość osób, które chorują na COVID-19 wracają do zdrowia w ciągu kilku tygodni. Zdarza się jednak, że objawy koronawirusa utrzymują się nawet przez kilka miesięcy. Wirus SARS-CoV-2 głównie uszkadza płuca, ale może również mieć negatywny wpływ na serce, mózg, a nawet psychikę zwiększając ryzyko długotrwałych problemów zdrowotnych. Najczęściej dotyczy to pacjentów w starszym wieku lub osób z chorobami współistniejącymi, takie jak cukrzyca, nowotwór lub choroby układu oddechowego.
Niepożądane skutki mogą również pojawić się po bezobjawowym przejściu choroby COVID. Powikłania nie muszą dotyczyć każdej osoby, ale nadal dostępnych jest niewiele informacji na ten temat. Dlatego w czasie rekonwalescencji po covidzie potrzebna konieczna może okazać się rehabilitacja po koronawirusie.
Jak wyglądają komplikacje po koronawirusie (w tym powikłania po bezobjawowym COVID-19)?
- zmęczenie, problemy ze snem,
- duszność po covidzie,
- kaszel, ból gardła,
- ból w klatce piersiowej,
- problem z regeneracją płuc po covid,
- biegunka koronawirus,
- brak smaku i/lub utrata węchu po covidzie,
- wysypka;
- stany lękowe, depresja covidowa;
- problemy z pamięcią i koncentracją;
- bóle głowy przy koronawirusie;
- zawroty głowy po covidzie.
Wpływ COVID-19 na płuca osób zakażonych – regeneracja płuc po covid
Koronawirus atakuje komórki płuc powodując stan zapalny, co prowadzi do duszności po covidzie. W momencie, gdy SARS-CoV-2 atakuje płuca – dochodzi do wysięku w pęcherzykach płucnych osoby zakażonej. W miarę nasilania choroby płuca wypełniają się płynem i śluzem, aby zwalczyć infekcję. Proces ten utrudnia przyswajanie tlenu i pacjent odczuwa duszności po covidzie. Stąd pomysł rehabilitacji po koronawirusie oraz fizjoterapii po covidzie.
Długotrwałe powikłania COVID-19 nie są do końca znane. Faktem jest jednak to, że nawet u osób w czasie rekonwalescencji po koronawirusie, którzy już pozbyli się objawów choroby, mogą pojawiać się problemy z oddychaniem.
Rehabilitacja płuc po COVID-19
Coraz częściej pojawiają się pytania: jak zregenerować organizm po COVID-19, a szczególnie, jak zregenerować płuca po koronawirusie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od samopoczucia ozdrowieńca. Rekonwalescencja po covidzie przebiega w różny sposób, w zależności od organizmu oraz potrzeb każdego pacjenta.
Rehabilitacja po covidowa wymaga profesjonalnej opieki medycznej. Pacjent powinien rozumieć potrzeby swojego ciała i dużo odpoczywać. Warto jednak pamiętać, że samodzielne rozpoczęcie leczenia po infekcji SARS-CoV-2 może zagrażać zdrowiu pacjenta. Regeneracja płuc po covidzie zajmuje określoną ilość czasu. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i stosować się do wszystkich zaleceń lekarza.
Rehabilitacja oddechowa po COVID-19 – gdzie się udać?
Rehabilitację po koronawirusie należy rozpocząć po wykluczeniu przeciwwskazań, zachowując wszelkie środki ostrożności, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji. W przypadku pacjentów hospitalizowanych, przebywających na izolacji zalecane są zdalne konsultacje lekarskie. Natomiast pacjenci, którzy otrzymali negatywny wynik testu na COVID-19 mogą przejść rehabilitację oddechową w ośrodku rehabilitacji po covidowej.
Prywatna przychodnia Nasz Gabinet zapewnia telefoniczne konsultacje w sprawie rekonwalescencji po koronwirusie lub indywidualne spotkania bezpośrednio w gabinecie.
Rehabilitacja po covid – jakie ćwiczenia oddechowe powinien wykonywać pacjent?
Rekonwalescencja po COVID-19 powinna być dobrana indywidualnie do każdego pacjenta. Szczególnie w przypadku osób z chorobami współistniejącymi oraz w podeszłym wieku. Lekarz powinien przeprowadzić diagnostykę covid, wywiad medyczny, sprawdzić historię zdrowia i chorób pacjenta oraz wykonać podstawowe badania, aby opracować zindywidualizowany program rehabilitacji po covidowej.
Ćwiczenia po covid – rehabilitacja po koronawirusie
Głównym elementem rehabilitacji oddechowej jest fizyczny wysiłek aerobowy oraz oporowy. Fizjoterapia oddechowa znacząco zmniejsza negatywny wpływ długotrwałego braku aktywności u pacjentów po przejściu COVID-19. Trening zaczyna się od krótkiej rozgrzewki. Następnie fizjoterapeuta dobiera blok ćwiczeń głównych (ilość podejść oraz intensywność wykonywania zależy od samopoczucia i stanu pacjenta). Na koniec – rozciąganie po rehabilitacji covid.Warto pamiętać o prawidłowym oddychaniu: wdech nosem, wydech z lekko przymkniętymi ustami. Wydech powinien być trzykrotnie dłuższy od wdechu. Celem takich ćwiczeń jest przywrócenie sprawności oddechowej, poprawa wytrwałości oraz wydolności wysiłkowej.
Dokładną technikę wykonywanych ćwiczeń pokazuje lekarz podczas indywidualnej konsultacji. W przypadku pogorszenia samopoczucia lub pojawienia się jakichkolwiek podejrzanych objawów pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do kliniki. W przychodni Nasz Gabinet każda osoba zostaje objęta profesjonalną opieką medyczną i może liczyć na wsparcie lekarzy 7 dni w tygodniu w trakcie rekonwalescencji po COVID-19.