Zdrowie

Skalpele i inne narzędzia chirurgiczne – jakie są niezbędne?

Każdy zabieg chirurgiczny, nawet ten najprostszy i najbardziej rutynowy, wymaga odpowiedniego przygotowania. Na liście niezbędnych czynności znajduje się między innymi zorganizowanie wyposażenia każdego chirurga, a więc zestawu pomocnych narzędzi chirurgicznych, na czele których znajdują się skalpele w kilku wersjach. Doświadczony chirurg doskonale wie, z czego będzie korzystał podczas podejmowanych czynności. Tym początkującym przybliżamy składowe takiego „operacyjnego niezbędnika”.

1. Skalpele – podstawa wyposażenia chirurga

2. Jakie nożyczki chirurgiczne i pęsety będą potrzebne?

3. Czym są kleszczyki chirurgiczne?

Do podstawowego ekwipunku chirurga należą skalpele, nożyczki chirurgiczne, pęsety, kleszczyki – nazywane również peanami, a także igłotrzymacze – imadła. Każdy sprzęt występuje w różnych wariantach, a także w wersji jednorazowej i wielorazowej.

Skalpele – podstawa wyposażenia chirurga

Spośród wszystkich akcesoriów z pracą chirurga najczęściej utożsamiane są skalpele chirurgiczne. Jest to narzędzie przeznaczone do wykonywania nacięć w tkankach, którego najważniejszym elementem jest ostrze chirurgiczne osadzone w specjalnym uchwycie. Istnieje kilka wariantów skalpeli, a producenci oferują także specjalnie przystosowane trzonki, w których osadzać można ostrza chirurgiczne różnego typu.

Skalpele chirurgiczne można klasyfikować ze względu na zastosowane w nich ostrza chirurgiczne, umożliwiające wykorzystanie przy różnych zabiegach. W sklepach medycznych bez trudu znajdziesz zatem skalpel ze spiczastą końcówką – idealną do niewielkich i precyzyjnych nacięć, ale także zaokrąglony wariant skalpela, doskonale sprawdzający się przy tkankach miękkich. Uchwyty na noże także występują w kilku rozmiarach, dzięki czemu łatwo dobrać ten najwygodniejszy.

W doborze odpowiedniego ostrza skalpela pomaga fakt, że ich rozmiar jest standaryzowany i oznaczany numerem. Jeśli kupujesz osobno trzonek i ostrze, produkty nie muszą pochodzić od tego samego producenta, jednak muszą do siebie idealnie pasować.

Jakie nożyczki chirurgiczne i pęsety będą potrzebne?

Pora przejść do mniej charakterystycznych, ale wcale nie mniej potrzebnych akcesoriów…

W zasięgu ręki chirurga muszą znajdować się również nożyczki. Służą one do pracy nad brzegami ran skórnych oraz preparowania tkanek w głębi i w pobliżu rany. Lekarze za ich pomocą docinają także nici i materiały opatrunkowe.

Podobnie jak skalpele, nożyczki chirurgiczne występują w kilku rozmiarach kształtach. Mogą być proste lub zakrzywione, z częścią zamykającą lub chwytną, ostre lub stępione. Każdy typ znajduje swoje konkretne zastosowanie. Szczególnym typem są nożyczki Nelson-Metzenbaum – przydatne podczas precyzyjnego podreperowywania delikatnych tkanek.

Przy przytrzymywaniu tkanek miękkich, w tym skóry, przyda się także pęseta. Chirurdzy korzystają głównie z dwóch typów: zakrzywionego oraz bagnetowatego. Kształt i wygląd końcówki pęsety jest uzależniony od jej przeznaczenia – pęsety chirurgiczne są przeważnie proste, wyposażone w ostre, ułożone naprzemiennie ząbki.

Czym są kleszczyki chirurgiczne?

W ekwipunku chirurga nie może zabraknąć również kleszczyków chirurgicznych. Stosuje się je w trakcie zabiegów, głównie do zamykania światła naczyń krwionośnych. Chirurdzy najczęściej wykorzystują dwa typy kleszczyków

Najczęściej spotykanymi peanami są kleszczyki hemostatycznych: typu Peana i typu Kochera. Można wyróżnić wśród nich kleszczyki proste i zagięte – te drugie znajdujące zastosowanie podczas próby opanowania krwawień.