Zdrowie

Urządzenia do rezonansu magnetycznego – rodzaje i zastosowanie

Rezonans magnetyczny, obok zdjęć RTG i tomografii komputerowej bazującej na promieniach rentgenowskich, należy do czołowych nieinwazyjnych metod obrazowania diagnostycznego. Przy czym w przeciwieństwie do dwóch pozostałych technik, badanie MRI (z ang. magnetic resonance imaging) można bez problemu wielokrotnie powtarzać. Jakie jest dokładne zastosowanie MRI i jakie mamy rodzaje urządzeń do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa i zdjęcia RTG

Aparaty rentgenowskie i tradycyjne tomografy komputerowe to urządzenia do obrazowania medycznego bazujące na właściwościach promieni rentgenowskich. Badanie za ich pomocą jest szybkie, ale niestety promienie X nie są obojętne dla zdrowia i w zbyt dużych dawkach mogą być szkodliwe. Dlatego nie można wykonywać ich zbyt często.

Zaletą, jaką ma rezonans magnetyczny, jest brak promieniowania, ponieważ obrazowanie odbywa się w tym przypadku poprzez promieniowanie elektromagnetyczne, które nie wywiera szkodliwego wpływu na zdrowie. Przy czym uzyskany obraz jest bardzo dokładny, pokazuje bowiem zarówno kości, jak i tkanki oraz przestrzenie pomiędzy tkankowe.

Badanie RTG urządzenia do rezonansu magnetycznego

Oczywiście badanie MRI także ma przeciwwskazania, do których należą wszelkiego rodzaju metalowe protezy znajdujące się w ciele pacjenta. Osoby wyposażone w rozrusznik serca, pompę insulinową czy implant ślimakowy także nie mogą skorzystać z metody obrazowania rezonansem magnetycznym. Z drugiej strony z badania MRI mogą korzystać nawet małe dzieci, gdzie w badaniu TK przeciwwskazaniem jest wiek poniżej 10 roku życia.

Aparaty MRI, czyli urządzenia do rezonansu magnetycznego przypominają z wyglądu tomografy komputerowe (TK). Samo badanie także odbywa się w podobny sposób, jednak MRI trwa dłużej niż tomografia komputerowa. Istnieją jednak coraz nowocześniejsze urządzenia do rezonansu magnetycznego, które znaleźć można w ofercie innowacyjnych firm produkujących sprzęt medyczny, takich jak np. United Imaging Healthcare. Są to aparaty, które zapewniają wysokiej jakości zdjęcia przy coraz krótszym czasie badania MRI.