USG

USG jamy brzusznej warszawa. Co to jest USG?

USG jamy brzusznej warszawa. Co to jest USG?

Ultrasonografia (USG) jest to badanie obrazowe narządów wewnętrznych. Możemy „podglądnąć” ich kształt i wielkość. Jest jednym z podstawowych badań, wykonywanych celem diagnostycznym, ocenienia stan pacjenta oraz potrzeby dalszego leczenia i profilaktyki. Oprócz narządów na obrazie USG widać wszelkie guzy, nowotwory, mięśniaki oraz płód. Ultrasonografię wykonuje się w oparciu o fale akustyczne o wysokiej częstotliwości. Ludzkie ucho ich nie słyszy, ale są zdolne do przenikania komórek naszego organizmu, lecz nie działając na nie niekorzystnie, jak w przypadku promieniowania rentgenowskiego. Obraz badanych narządów wyświetla się na monitorze. W celu łatwiejszego przewodzenia impulsów miejsce poddawane diagnostyce smarowane jest specjalnym żelem. Wyróżnia się wiele rodzajów ultrasonografii, m.in. USG jamy brzusznej, USG serca (tzw. echo

 

Kiedy wykonuje się USG jamy brzusznej? USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanym badaniem ultrasonograficznym. Wskazaniem do wykonania badania USG jamy brzusznej są stwierdzone przez lekarza nieprawidłowości w czasie badania palpacyjnego oraz ból zlokalizowany w obszarze jamy brzusznej. Należy takie badanie wykonać, jeżeli dokucza ostry lub przewlekły ból brzucha, nastąpił uraz brzucha, powiększył się jego obwód, występują wymioty i biegunka, dokucza brak apetytu i utrata wagi ciała. Przed wykonaniem USG jamy brzusznej należy pozostać na czczo około 6 godzin, zażyć kapsułki Espumisanu. Najlepiej rano przed badaniem wypić około 1- 1,5 litra płynów, by zgłosić się na USG z pełnym pęcherzem moczowym. USG jamy brzusznej jest badaniem nieszkodliwym, bezbolesnym. Trwa około 15 minut. Wynik badania podawany jest w formie opisu lekarskiego wraz ze zdjęciem.

 Co przeszkadza w wykonaniu badania ultrasonograficznego jamy brzusznej?

Podczas badania USG jamy brzusznej ocenia się wątrobę, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, nerki, pęcherz moczowy, narządy rodne u kobiet i gruczoł krokowy u mężczyzn, dodatkowo duże naczynia jamy brzusznej: aortę i żyłę główną dolną. Przy standardowym badaniu USG jamy brzusznej przez powłoki brzuszne trudna jest ocena stanu żołądka, dwunastnicy czy jelit, ponieważ przeszkodą są gazy nieprzepuszczające ultradźwięków. Nie możliwym jest do zdiagnozowania także choroba wrzodowa, nadżerka czy polip, umieszczony w przewodzie pokarmowym. Ultrasonografia należy do najbezpieczniejszych badań, dlatego też nie ma wiele przeciwwskazań do jego wykonania. Nie wykonuje się badania USG w miejscu otwartej rany, oparzenia czy urazów kości. Przeciwwskazaniem są również świeżo zamknięte złamania, gdyż prowadzenie badania na takiej części ciała wywołuje ból.

 Gdzie można wykonać USG jamy brzusznej w Warszawie?

Badanie USG jamy brzusznej wykonać można w specjalnych pracowniach szpitalnych oraz przychodniach zdrowia. Jeśli będzie wykonane w zakresie funduszu NFZ, wówczas jest bezpłatne, jednak na takie badanie trzeba długo czekać. Jeśli samodzielnie chcemy opłacić za badanie (60-80 zł), kolejka oczekujących zmniejszy się. W Warszawie poleca się wykonanie USG jamy brzusznej w. Bliższe informacje o ośrodku oraz rejestracji można otrzymać pod telefonem. W Centrum ulokowane jest 32 nowocześnie wyposażone gabinety lekarskie, 3 gabinety zabiegowe, wyodrębniona część pediatryczną oraz punkt pobrań. Tutaj można wykonać szereg badań diagnostycznych, m.in.: ultrasonografię, np. jamy brzusznej, piersi, USG ginekologiczne, USG Doppler, USG monitorowanie owulacji czy USG tarczycy.