Czego nie powinno jeść dziecko?

 

Karmienie dziecka to sprawa, do jakiej każdy rodzic powinien się odpowiednio przygotować. W zależności od wieku malucha, inne będą zasady, dotyczące jego żywienia. Według zaleceń do 6 miesiąca życia dziecko powinno być karmione tylko mlekiem matki, a gdy nie ma takiej możliwości lub jest ona ograniczona, specjalnym mlekiem modyfikowanym. W późniejszym okresie można dietę rozszerzać, a  po ukończeniu przez dziecko 1 roku życia, zacząć przystosowywać brzdąca do normalnego jedzenia. Czym jest to normalne jedzenie? Wiele mówi się o tym, jakie produkty w menu malucha powinny się znaleźć, warto jednak wiedzieć, co należy ograniczyć.

Dieta dziecka a delikatny układ pokarmowy

Organizm dziecka wciąż się rozwija i dotyczy to każdego jego układu, w tym pokarmowego. Nieodpowiednia dieta może być przyczyną różnego rodzaju problemów trawiennych, np. rozwolnienia. I choć pod ręką możemy mieć takie suplementy jak Dicoflor na biegunkę u noworodka i starszych dzieci, przede wszystkim warto zadbać o to, aby dolegliwości, związane z brzuchem malucha pojawiały się jak najrzadziej. Należy więc zwrócić uwagę na to, co podajemy naszym pociechom.

Na co warto zwracać uwagę, planując dietę dziecka

Choć w sklepach znajdziemy mnóstwo przetworów mięsnych, przeznaczonych dla dzieci, jeżeli już chcemy coś takiego podać naszemu maluchowi, powinniśmy dokładnie przeczytać skład. Wiele tego typu produktów zawiera niewielkie ilości mięsa, natomiast mnóstwo dodatków, które mogą okazać się zbyt ciężkie dla delikatnego brzucha.

Nie wolno dziecku podawać także niedopieczonego mięsa, które może być siedliskiem bakterii i pasożytów. Bardzo popularnym niegdyś deserem dla malucha był kogel-mogel, jednak chcąc przyrządzić tego typu przekąskę, należy wziąć pod uwagę, że surowe jajka również mogą zawierać groźne drobnoustroje.

A co z solą i cukrem?

Według zaleceń Piramidy Zdrowego Żywienia sól i cukier w diecie dzieci powinny być ograniczane. Dodawanie białego cukru do deserów może sprzyjać rozwojowi próchnicy zębów, stanowić jedną z przyczyn nadmiernego wzrostu masy ciała i prowadzić do zaparć. Zbyt duże dosalanie potraw może natomiast przyczynić się do powstania nadciśnienia tętniczego w wieku późniejszym. Rodzice powinni pamiętać o tym, że wiele produktów tzw. gotowców, kupionych w sklepie, zawiera duże ilości soli i cukru.

Dlaczego dzieci nie powinny spożywać fast-foodów?

Smażone i wędzone produkty oraz potrawy typu fast-food, zawierają w sobie duże ilości szkodliwych dla zdrowia substancji. Układ pokarmowy dziecka w dalszym ciągu się rozwija i jest wrażliwy na tego typu produkty. Specjaliści alarmują, że podawanie dzieciom fast-foodów, nie tylko może uszkodzić ich układ pokarmowy, ale także przyczynić się do rozwoju otyłości we wczesnym wieku.

Przez pierwsze kilkanaście lat życia, do diety dziecka lepiej nie wdrażać także grzybów, które dla delikatnego organizmu mogą być zbyt ciężkie. Do menu kilkulatka można stopniowo włączać pieczarki, jednak nie w zbyt dużej ilości i lepiej nie podawać ich na noc.

Dieta dziecka powinna być dopasowana do jego wieku. Choć po ukończeniu 1 roku życia mówi się, że maluch powinien odżywiać się „normalnie”, wciąż istnieje seria produktów, które będą zbyt ciężkie dla małego organizmu. Podawanie nieodpowiednich produktów może prowadzić do zatruć pokarmowych i innych problemów żołądkowych, a w skrajnych przypadkach nawet nieodwracalnego uszkodzenia narządów. Przygotowując menu dla naszej pociechy, lepiej więc postawić na produkty pełnowartościowe i odpowiednią podaż owoców oraz warzyw.