Zdrowie

Przyczyny bólu w układzie kostno-stawowym

 

Bóle mięśni i stawów mogą mieć bardzo wiele przyczyn. Niekoniecznie muszą dotyczyć schorzeń samych mięśni czy stawów, ale mogą być związane także z chorobami ogólnoustrojowymi, infekcjami wirusowymi czy chorobami dotyczącymi układu nerwowego. Jednak najczęstszymi przyczynami bólu mięśniowo-stawowego są przeciążenia, nadmierne rozciąganie i urazy.

Jakie są przyczyny bólu stawów?

Ból stawów zwykle pojawia się określonych miejscach, co zazwyczaj pomaga w ustaleniu prawidłowej diagnozy. Najczęściej pojawia się w przebiegu: chorób reumatycznych, dny moczanowej, urazów mechanicznych, chorób zwyrodnieniowych stawów, infekcji bakteryjnych, nadwagi lub otyłości, nadmiernej aktywności fizycznej, łuszczycowego zapalenia stawów.

 

Jakie są przyczyny bólu mięśni?

Bóle mięśni inaczej nazywane mialgią mogą towarzyszyć różnym chorobom związanym zarówno z układem kostno-stawowym jak i innymi układami, np. układem nerwowym. Najczęstszymi powodami pojawiającego się bólu są: przeciążenia mięśni, urazy mechaniczne, infekcje bakteryjne, infekcje wirusowe, choroby pasożytnicze, borelioza, niedoczynność i nadczynność tarczycy, nieprawidłowa postawa ciała, schorzenia reumatyczne[1].

Jak uniknąć bólu mięśniowo-stawowego?

Niestety nie zawsze da się uniknąć bólu mięśni i stawów, jednak jest kilka zasad, które spowodują, że będą występowały one dużo rzadziej. Przede wszystkim warto oprócz treningów wytrzymałościowych przeprowadzać treningi siłowe, ponieważ im silniejsze są mięśnie, które otaczają staw, tym lepiej radzą sobie z obciążeniem zewnętrznym. Dodatkowo powinno unikać się wysiłku asymetrycznego, czyli na przykład noszenia ciężkich toreb. Warto również rozważyć zrzucenie zbędnych kilogramów, bo te dodatkowo obciążają stawy, a przez to i mięśnie[2].

Co zrobić, gdy dokuczają bóle stawowo-mięśniowe?

W razie bólu stawowo-mięśniowego i kostno-stawowego można korzystać z leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. zawierających deksketoprofen. W postaci tabletek i granulatu do sporządzenia roztworu doustnego dostępny jest bez recepty w dawce w jakiej był na receptę. Deksketoprofen szybko zmniejsza ból i stan zapalny. W przypadku ostrego bólu można go stosować na pusty żołądek. Należy jednak pamiętać, że tak jak przed zastosowaniem jakiegokolwiek innego leku, tak i w tym przypadku warto zapoznać się z ulotką, a najlepiej  skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby uniknąć niewłaściwego stosowania leku [3].

Czy można korzystać z deksketoprofenu w trakcie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się przyjmowania deksketoprofenu w trakcie ciąży. Jeżeli jednak korzyści z jego korzystania przewyższają zagrożenie, można go stosować w I i II trymestrze. Jednak zalecana jest, wtedy mniejszą dawkę, która jest przyjmowana przez możliwie jak najkrótszy czas. Przed rozpoczęciem III trymestru należy bezwzględnie odstawić lek. Nie należy także podawać deksketoprofenu kobietom karmiącym piersią.

 

Referencje:

  1. Białoszewski, Fizjoterapia w ortopedii, PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2014.
  2. Havelin, T. King, Mechanisms underlying bone and joint pain, Curr Osteoporos Rep. 2018 Dec, 16(6), s. 763–771

[1] Białoszewski D., Fizjoterapia w ortopedii, PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2014. S. 09-18.

[2] Tamże, s. 12-17.

[3] Havelin J., King T., Mechanisms underlying bone and joint pain, Curr Osteoporos Rep. 2018 Dec, 16(6), s. 763–771.