Jaki materac dla alergika?

 

Osoby, cierpiące na alergię, powinny zadbać przede wszystkim o komfort podczas snu. Materac pełen alergenów może skutecznie zaburzyć nocny wypoczynek, pogarszając także samopoczucie w ciągu dnia. Warto więc pomyśleć o dostosowaniu miejsca do spania w taki sposób, aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko ataku alergii. Zobaczmy, jak wybrać materac dla alergika?

Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny?

Sen ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Potrzeba snu stanowi jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych człowieka, a jego jakość wpływa na funkcjonowanie praktycznie każdego narządu w ciele.

Kiedy śpimy zbyt mało, dochodzi do zaburzeń w zakresie układu nerwowego. Osoba niewyspana w ciągu dnia jest rozkojarzona i może popełniać więcej błędów, ponieważ ma problemy z koncentracją oraz zapamiętywaniem. Niedobór snu wpływa też niekorzystnie na naszą kondycję fizyczną, powodując osłabienie i sprawiając, że szybciej się męczymy. W takiej sytuacji zmniejsza się także odporność i zwiększa podatność na stres.

Zdrowy sen ma pozwolić naszemu ciału na odprężenie i zregenerowanie sił na kolejny dzień. Kiedy śpimy, odpoczywa cały nasz organizm, wydzielając hormony, które odpowiedzialne są za procesy odnowcze oraz przyrost masy mięśniowej i kości. Zdrowy sen umożliwia lepsze zarządzanie gospodarką węglowodanową, co sprzyja utrzymaniu zdrowej masy ciała.

Dlatego warto zadbać przede wszystkim o dobrą jakość snu, co czasem bywa trudne dla osób z alergią, które nie mogą porządnie się wyspać, przez duszności, cieknący nos, czy swędzące oczy, spowodowane nadmiarem alergenów w sypialni. Istnieje kilka metod, które pomogą oczyścić powietrze w pokoju alergika, są to między innymi:

  • częste sprzątanie,
  • nawilżanie powietrza,
  • odpowiednie przygotowanie miejsca do spania.

 

Ostatni punkt łączy się z wyborem dobrego materaca dla alergika, który może pomóc w utrzymaniu wysokiej jakości snu.

Jakie rozwiązania stosowane są w materacach dla alergików?

Jaki powinien być dobry materac dla alergika? Zazwyczaj producenci stawiają na zastosowanie materiałów, które mają skutecznie ograniczać rozwój szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, w tym alergenów. Zazwyczaj są to pianki wysokoelastyczne oraz lateks, które również skutecznie odprowadzają wilgoć i ciepło, gromadzone wewnątrz materaca.

Wysokiej jakości materace dla osób z alergią charakteryzują się także wykorzystaniem technologii antybakteryjnych, a czasem też zastosowaniem w materiałach specjalnych środków, których zadaniem jest, zwalczanie roztoczy i pleśni.

Na rynku znaleźć można szeroki wybór materacy, które mają złagodzić dolegliwości, związane z alergią. Decyzję najlepiej podejmować w oparciu o indywidualne zapotrzebowanie oraz alergeny, na jakie jesteśmy uczuleni. Warto także zainwestować w dobry, antyroztoczowy pokrowiec, zabezpieczający materac przed wnikaniem roztoczy do środka.

Odpowiedni dobór materaca i pokrowca jest bardzo ważny, gdyż dzięki tym akcesoriom, osoba z alergią może wspomóc swój komfort sprania i tym samym wpłynąć korzystnie na własne samopoczucie. Dla zapewnienia większego spokoju i zredukowania ryzyka ataku alergicznego warto mieć przy łóżku zawsze Claritine na alergię.