Maty do masażu: rodzaje i cechy charakterystyczne

Chodzenie po nierównych nawierzchniach jest dla człowieka naturalne. Wynalezienie butów to oczywiście zdecydowany plus: przestaliśmy marznąć w stopy, możemy je chronić przed kontuzjami. Jednak jednocześnie stopy straciły możliwość wzmacniania przydatnymi spacerami na boso.

To zaniedbanie cywilizacyjne można nadrobić za pomocą specjalnych mat do masażu, których korzyści są nieocenione. Poprawiają krążenie i napięcie, wzmacniają mięśnie i więzadła, łagodzą zmęczenie. Maty ortopedyczne dla dzieci mają szczególne zalety. O korzyściach płynących z mat masujących decyduje elastyczność mięśni i więzadeł w młodym wieku, dzięki czemu takie akcesoria lecznicze doskonale służą do profilaktyki, a nawet jako elementy leczenia schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Rodzaje mat do masażu

Obecnie można znaleźć opcję dostosowaną do każdej potrzeby, szczególnie, jeśli skontaktujesz się z Olvi, gdyż na stronie firmy prezentowane są najlepsze produkty od zaufanych firm. Aby określić, która mata ortopedyczna jest lepsza, należy wyjaśnić, jakie ich rodzaje w ogóle występują.

Oto najpopularniejsze rodzaje mat do masażu spośród dostępnych na polskim rynku

  1. Klasyczne. Są to wszystkie znane modele z jednym rodzajem reliefu. Występują w różnych rozmiarach i kształtach. Pobudzają poszczególne partie stóp, powodując mikroskurcze tkanek, uelastyczniają, zapobiegają naruszeniom łuku stopy.
  2. Maty – puzzle ortopedyczne. Zestawy z elementami o różnych kolorach i fakturach. Tor do masażu z różnym rodzajem nawierzchni nierównomiernie obciąża różne strefy stop, co potęguje efekt ortopedyczny. Dodatkowo można wytyczyć dla dziecka całą ścieżkę z puzzli.
  3. Akupunkturowe. Ich powierzchnia z drobnymi igłowatymi wypustkami jest przeznaczona do masowania zakończeń nerwowych. Gumowe kolce nie uszkadzają skóry, ale mają zauważalny lokalny wpływ na obszary poddawane akupunkturze.
  4. Platformy sensoryczne. Są to elastyczne półkule, których powierzchnia jest usiana nieostrymi gumowymi kolcami, do środka wtłaczane jest powietrze. Trening przeprowadzany na nich dodatkowo rozwija koordynację i układ przedsionkowy.

Jakie nawierzchnie mat do masażu występują?

Mata do masażu Ortek to produkt, który odtwarza naturalne powierzchnie, po których dobrze jest chodzić boso: kamyki, trawę, szyszki i igły sosnowe, gałęzie, piasek. Dlatego dostępne na rynku maty są bardzo różne. Niektóre pokryte są małymi, łagodnymi kolcami, inne mają stożkowate wybrzuszenia, a jeszcze inne składają się z kulek o różnych kształtach. Często wykonuje się je z następujących materiałów:

  • chlorek winylu;
  • guma;
  • silikon;
  • pianka polietylenowa;
  • wykładzina podłogowa.

Produkowane są także maty do masażu z kamieniami: naturalnymi lub sztucznymi.

Zalecenia dotyczące użytkowania

Sposób wykorzystania maty w znacznym stopniu jest uwarunkowany tym, w jakim celu planuje się ją używać. Na tej podstawie opracowuje się plan zajęć.

Na macie zapobiegającej płaskostopiu można po prostu chodzić, przetaczać stopę od palców do pięty, wzmacniać zewnętrzną i wewnętrzną stronę stopy. Przydaje się również rozciąganie, stawanie naprzemiennie na stopach. Ćwiczenia wykonywane na macie ortopedycznej, które mają pomóc na koślawość wiążą się również z chodzeniem po zewnętrznej stronie stopy. Ćwiczenia na matach do masażu są szczególnie korzystne dla najmniejszych dzieci, gdyż pozwalają zapobiec pojawieniu się wielu chorób w dorosłym wieku.

Źródło: https://www.ortek.pl/