Zdrowie

Koncentrator tlenu – pomoc przy problemach z oddychaniem

Niewydolność oddechowa stanowi poważne zagrożenie dla życia, dlatego choroby, którym towarzyszy wymagają specjalistycznego leczenia. Na szczęście dziś pacjenci zmagający się z takim problemem nie są skazani na stałe przebywanie na szpitalnym oddziale. Dzięki koncentratorom tlenu mogą odbywać terapię w domowym zaciszu. Wyjaśniamy, czym jest, jak działa i jaki koncentrator tlenu kupić. 

Koncentrator tlenu – co to jest i jakie ma zastosowanie? 

Koncentrator tlenu to zaawansowane urządzenie medyczne, które podaje pacjentowi powietrze o podwyższonym stężeniu tlenu bezpośrednio do dróg oddechowych. Sprzęt wykorzystuje się w leczeniu chorób przebiegających z zaawansowanymi zaburzeniami oddychania, takimi jak m.in.: 

  • POChP, 
  • astma oskrzelowa, 
  • mukowiscydoza, 
  • zwłóknienie płuc, 
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • niewydolność krążenia. 

Koncentrator stanowi alternatywę dla stosowanych dotąd na szeroką skalę butli tlenowych, a jednocześnie eliminuje najbardziej uciążliwy problem związany z ich wykorzystaniem, a mianowicie szybkie wyczerpanie zasobów. Koncentrator pracuje w trybie ciągłym, zatem tlen produkowany jest stale, bez ryzyka, że w pewnym momencie go zabraknie.  

Koncentratory są dostępie w formie stacjonarnej i przenośnej. Modele stacjonarne cechuje największa wydajność działania, dlatego przeznaczone są dla pacjentów z największymi problemami z oddychaniem. Znajdują się na wyposażeniu szpitali i placówek leczniczych, ale świetnie spisują się także w użytku domowym. Zwłaszcza że posiadają zazwyczaj w długi przewód i kółka, co pozwala zachować pewien stopień mobilności pacjenta. 

Koncentrator tlenu przenośny jest mniejszy i bardziej poręczny, można wykorzystywać go poza domem. Jednocześnie charakteryzuje się niższą wydajnością działania, zatem jest przeznaczony dla osób, które potrzebują tlenoterapii jedynie okazjonalnie. 

Jak działa koncentrator tlenu i jak go stosować? 

Mechanizm działania koncentratora jest stosunkowo prosty. Pobrane z otoczenia powietrze trafia do specjalnych cylindrów wypełnionych zeolitem, czyli substancją, która ma zdolność pochłaniania azotu (jak wiadomo jego procentowy udział w powietrzu jest największy, wynosi nieco ponad 78 proc.; dla porównania tlen stanowi ok. 21 proc. mieszanki). W ten sposób „wytwarzany” jest gaz zawierający tlen w stężeniu przekraczającym 90 proc., który podlega oczyszczeniu, a następnie zostaje przekazywany pacjentowi za pośrednictwem specjalnej maski lub kaniuli. 

Jak stosować koncentrator tlenu? Sprzęt wystarczy podłączyć do źródła zasilania, włączyć i ustawić odpowiedni przepływ, czyli wyrażoną w litrach objętość tlenu dostarczaną w ciągu minuty (o jego wartości zawsze decyduje lekarz). W przypadku długotrwałego użytkowania, koncentrator należy zaopatrzyć w specjalny pojemnik na wodę (jeśli nie jest on wbudowany), dzięki któremu powietrze będzie odpowiednio nawilżone, co pozwoli uniknąć przesuszenia śluzówki. 

O tym, jak długo używać koncentratora tlenu decyduje rodzaj i stopień zaawansowania schorzenia. W najcięższych przypadkach tlenoterapia powinna trwać od 12 do 24 godzin na dobę. 

Jaki koncentrator tlenu kupić? 

W sklepach medycznych dostępnych jest wiele modeli nowoczesnych koncentratorów tlenu różniących się designem, wagą, głośnością pracy, wytrzymałością, a co najbardziej istotne – zakresem funkcji. Do dyspozycji mamy m.in. sprzęty posiadające wprogramowane systemy ostrzegania o nieprawidłowościach (np. konieczności wymiany filtrów), obsługiwane przy użyciu pilota, posiadające opcję podłączenia do ładowarki samochodowej lub skorzystania z dodatkowego zasilania bateryjnego i wiele innych. 

Parametry urządzenia decydują o kosztach jego zakupu. Jeśli chodzi o koncentrator tlenu, cena waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Za najprostsze modele zapłacimy około 2-3 tys. złotych, te bardziej zaawansowane to wydatek nawet powyżej 10 tys. złotych. 

Niestety, obecnie nie ma możliwości otrzymania refundacji NFZ na zakup koncentratora tlenu. Warto jednak wiedzieć, że urządzenie można wynająć na dogodnych warunkach finansowych. Taką usługę świadczy np. BRANDvital – renomowany dystrybutor sprzętów medycznych i rehabilitacyjnych. Specjaliści doradzą, jaki koncentrator tlenu kupić, zapewnią dowóz sprzętu oraz fachową instalację wraz z instruktażem jego użytkowania.  

undefined