Rehabilitacja

Ostroga piętowa – jakie są jej symptomy?

Ostroga piętowa – jakie są jej symptomy?

Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia z ostrogą piętową? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Jeśli Ty również się do nich zaliczasz, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Może być dla Ciebie źródłem cennych informacji.

Ostroga piętowa – co warto o niej wiedzieć?

Ostroga piętowa jest zmianą zwyrodnieniową okolic kości piętowej, która charakteryzuje się naroślą kostną kształtem przypominającą haczyk. Wystąpić może u każdego, niezależnie od wieku i płci, choć wskazuje się, że to najczęściej przypadłość osób po 60. roku życia. Przyczyną może być też nieodpowiednie obuwie, nadwaga, płaskostopie, jak również przeciążenie stopy lub uraz. Ostrogą piętowa często występuje u osób aktywnych, jak również u tych, którzy większość czasu spędzają w pozycji stojącej (na przykład przez rodzaj wykonywanej pracy).

Po czym poznamy ostrogę piętową?

Z reguły już początki ostrogi piętowej dają o sobie znać, więc schorzenie można bardzo rozpoznać. Przede wszystkim mowa tutaj o bólu w pięcie, początkowo delikatnym i odczuwalnym przy nacisku, na przykład w czasie chodzenia, później już również w czasie spoczynku, leżenia, czy siedzenia. Ból może mieć różne nasilenie, raz łagodniejsze, raz silniejsze, ale nigdy nie ustąpi samoistnie. Z czasem może być tylko gorzej, dlatego nigdy nie wolno tego bagatelizować. Z czasem pojawia się też kostna narośl, która naprawdę może utrudnić wykonywanie codziennych czynności. Aby upewnić się, czy faktycznie mamy do czynienia z ostrogą piętową, warto zgłosić się do lekarza. On na podstawie wywiadu, oględzin stopy oraz zdjęciu rentgenowskiemu będzie w stanie określić, czy ten ból to faktycznie początek zwyrodnienia.

Wczesne rozpoznanie daje duże szanse na uporanie się z dokuczliwą przypadłością. Można ją leczyć farmakologicznie, fizjoterapią, punktowymi masażami, jak również domowymi sposobami. Leczenie ostrogi pietowej moczem cieszy się dużą popularnością wśród osób ceniących naturalne sposoby leczenie i jeśli ostrogi piętowe nie dają nam spokoju, to warto zgłębić ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *