Zburzenia w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych – jak sobie z tym poradzić?

Zburzenia w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych – jak sobie z tym poradzić?

Coraz więcej osób zmaga się z chorobami i zaburzeniami funkcjonowania naczyń krwionośnych i limfatycznych. Przyczyny tego mogą być różne. Jak jednak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy!

Po pierwsze nie lekceważ symptomów

Organizm bardzo często próbuje nam sygnalizować, że coś złego się z nami dzieje. Nie inaczej jest w przypadku funkcjonowania naczyń krwionośnych i limfatycznych. Wszelkiego typu drętwienia i mrowienia kończyn, obrzęki kończyn, ociężałe stopy lub ciągle zimne stopy już powinny wzbudzić nasz niepokój, ponieważ mogą świadczyć o jakichś nieprawidłowościach. Naszej uwadze też nie powinny umknąć silne lub brązowe przebarwienia skóry, pajączki oraz żylaki.

Niepokojące symptomy – co dalej?

Wyjście z danej sytuacji jest tylko jedno – należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Pamiętajmy, że to osoba doświadczona, która będzie wiedziała co robić dalej. Z pewnością przeprowadzi wstępną diagnostykę, a w razie podejrzenia zaburzeń w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych i limfatycznych skieruje do chirurga naczyniowego, czy właśnie specjalisty od tego typu przypadłości. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie niepokojące symptomy muszą świadczyć o poważnej chorobie. Czasami mogą być oznaką mniejszych dolegliwości, ale aby to ustalić, wizyta u specjalisty zawsze jest wskazana. Nie należy diagnozować siebie samodzielnie, a tym bardziej podejmować we własnym zakresie leczenia, bo można sobie tylko zaszkodzić. Stawianie diagnozy pozostawić warto specjaliście, czyli właśnie chirurgowi naczyniowemu. To on na podstawie wywiadu i zapewne usg tetnic warszawa stwierdzi, czy faktycznie coś złego dzieje się z naszymi naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi. W tym miejscu warto zaznaczyć, że USG tętnic i żył to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, nie wymaga znieczulenia, ani też żadnego przygotowania. Jest bezpieczne, więc nawet kobiety karmiące i ciężarne mogą się jemu poddać bez obaw o życie swoje i maleństwa.

Badanie dopplerowskie szansą na szybkie wykrycie problemu i skuteczne leczenie

Co ważne, to właśnie badanie dopplerowskie, zwane też USG Dopplera jest w stanie zapewnić lekarzowi dokładne informacje o stanie naszych naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. Wskazuje zarówno wszystkie nieprawidłowości, jak i zaburzenia, dzięki czemu lekarz dokładnie wie, jakie leczenie może zastosować. I pomyśleć, że to badanie jest tak proste, a tak skuteczne. Do jego wykonania wykorzystuje się aparat ultradźwiękowy. W trakcie badania głowica aparatu przykładana jest do poszczególnych części ciała, co powoduje wysłanie fali ultradźwiękowej. Przenika ona przez ciało, a następnie odbija się od poruszającej się krwi, powraca do głowicy aparatu i daje pełen obraz na monitorze. Analizując odbitą falę ultradźwiękową, jak również odczyty na monitorze, lekarz może określić kierunek przepływu krwi, jej prędkość oraz wszelkie nieprawidłowości. Tym samym dzięki badaniu można wykryć także schorzenia tętnic i żył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *