Sposoby leczenia ostrogi piętowej

Sposoby leczenia ostrogi piętowej

Niezidentyfikowany ból w okolicach pięty, pojawiający się właściwie znikąd i samoistnie ustępujący. Z czasem – pojawia się coraz częściej, jest uciążliwy podczas chodzenia. Następnie pojawia się podczas siedzenia, a nawet leżenia. Takie właśnie są objawy ostrogi piętowej, przewlekłego stanu zapalnego mięśni i ścięgien, które używamy podczas każdego kroku. W efekcie przewlekłego stanu zapalnego odkładają się złogi wapienne, które później tworzą twardą, bolesną narośl – ostrogę piętową. Leczenie ostrogi piętowej jest dość długotrwałe i zależne od stadium. Jak więc wygląda standardowe leczenie? Czy jest ono bolesne?

Początki leczenia ostrogi piętowej

W Krakowie leczenie ostrogi piętowej, oraz w innych miastach, odbywa się u ortopedy. To właśnie lekarz ortopeda powinien dobrze nas zdiagnozować, robią na początku podstawowe badania, takie jak rtg. Dopiero na ich podstawie jest w stanie stwierdzić w jak bardzo zaawansowanym stadium jest nasza ostroga i w jaki sposób powinno się ją leczyć. Następnie zazwyczaj wdraża się leczenie lekami przeciwzapalnymi, które dodatkowo działają przeciwbólowo – więc doraźnie zmniejszają nasz ból. Po zastosowaniu takich leków i osiągnięciu pierwszych efektów, lekarz podejmuje decyzje o dalszych krokach. Często jest to rehabilitacja – w lekkich przypadkach standardowe ćwiczenia rozciągające i rozluźniające mięśnie, które wzmacniają okolice, których dotyczy stan zapalny. Dobrze sprawdzają się również masaże z wykorzystaniem różnych technik. W standardowych przypadkach, gdzie ostroga nie jest w bardzo zaawansowanym stadium, leki oraz rehabilitacja pomaga i pozwala nam wyleczyć właściwie całkowicie ostrogę piętową.

Poważne stadium ostrogi piętowej

Nie zawsze jednak ostroga piętowa przebiega w łagodny sposób. Czasem zdarza się, że pacjent jest bardziej podatny na tego typu schorzenia, bądź po prostu początkowe objawy są zaniechane. W takich przypadkach zwykła rehabilitacja zazwyczaj okazuje się nieskuteczna. Ortopeda już po badaniu jest w stanie stwierdzić na jakim poziomie zaawansowania jest ostroga – dzięki temu leczenie będzie skuteczniejsze.
Rehabilitacja w poważniejszych przypadkach nie jest tylko ćwiczeniami, lub masażem, bo są one zupełnie nie skuteczne w takich sytuacjach. Fizjoterapeuci na szczęście mają i na to sposób. Medycyna, która cały czas się rozwija oferuje teraz zabiegi porównywalne skutecznością do zabiegów operacyjnych. Dlatego też w tym stadium najlepiej udać się do dobrego, polecanego fizjoterapeuty, który w konsultacji z ortopedą dobierze dobry zabieg. Rehabilitacja z falą uderzeniową, czy zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków to bardzo dobre rozwiązania, które jeśli będą dobrze wykonane, mogą doprowadzić do całkowitego wyleczenia. Warto jednak pamiętać o tym, by zabiegi, na przykład te z wykorzystaniem fali uderzeniowej wykonywać powtórnie – tylko w takim przypadku będą całkowicie skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *