Typowe objawy zapalenia ścięgna Achillesa. Gdzie uzyskać pomoc?

Typowe objawy zapalenia ścięgna Achillesa. Gdzie uzyskać pomoc?

Pacjenci powinni mieć dostęp do informacji, które pomogą im w podejmowaniu decyzji dotyczących opieki zdrowotnej, a także przygotowaniu do wizyty lekarskiej. W tym artykule omówimy typowe objawy występujące przy zapaleniu ścięgna Achillesa.

Objawy zapalenia ścięgna Achillesa

Problemy ze ścięgnem Achillesa są jednymi z najczęstszych chorób obserwowanych przez lekarzy medycyny sportowej. Przewlekłe, długotrwałe schorzenia ścięgna Achillesa mogą obejmować urazy związane z nadużywaniem ścięgna.

Ból związany z zapaleniem ścięgna Achillesa zwykle rozpoczyna się jako łagodny ból w tylnej części nogi lub powyżej pięty, najczęściej po biegu lub innej aktywności. Epizody silniejszego bólu mogą wystąpić po dłuższym biegu, wspinaniu po schodach lub sprintu. W ciężkich przypadkach ból może być odczuwalny nawet w spoczynku. Ból może przychodzić i odchodzić.

Możesz również doświadczyć czułości lub sztywności, szczególnie rano, co zwykle poprawia się przy łagodnej aktywności. Sztywność może się zmniejszyć po ponownym rozpoczęciu ruchu.

Z kolei nagły ból pięty lub łydki, który jednocześnie szybko rozwija się wraz z puchnięciem może oznaczać, że doświadczyłeś poważniejszego schodzenia. W takim przypadku należy uzyskać pilną pomoc lekarską.

Istnieją dwa rodzaje zapalenia ścięgna Achillesa. Ten łagodniejszy może zamienić się w drugi, jeśli nie poradzisz sobie z bólem lub, gdy nacisk na ścięgno będzie długo trwał.

Podczas pierwszej wizyty u lekarza przygotuj się na opisanie swoich objawów tak szczegółowo, jak to możliwe, i powiedz, co nasila objawy.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli doświadczasz uporczywego bólu wokół ścięgna Achillesa, skontaktuj się z lekarzem. Zasięgnij natychmiastowej pomocy lekarskiej, jeśli ból jest mocny.

Zapalenie ścięgna Achillesa może utrudniać chodzenie i powstrzymać cię od normalnego działania. Może dotknąć każdego, ale w szczególności osoby wykonujące czynności związane z bieganiem i skakaniem. Zapalenie ścięgna Achillesa może wpływać na twoje codzienne życie. Możesz nie być w stanie wykonywać wielu codziennych czynności, w tym sportowych, dlatego też warto niezwłocznie porozmawiać o tym ze specjalistą.

Jakiego specjalisty potrzebuję?

Wszyscy fizjoterapeuci są przygotowywani poprzez edukację i doświadczenie w leczeniu zapalenia ścięgna Achillesa. Możesz jednak rozważyć następują opcje:

  • fizjoterapeuta doświadczony w leczeniu ścięgna Achillesa. Niektórzy fizjoterapeuci mają praktykę z ogniskiem ortopedycznym lub mięśniowo-szkieletowym.
  • Fizjoterapeuta, który jest specjalistą ortopedą specjalizującym się w ortopedii, lub który ukończył staż lub stypendium w zakresie fizjoterapii ortopedycznej lub sportowej. Ten fizjoterapeuta ma zaawansowaną wiedzę, doświadczenie i umiejętności, które mogą dotyczyć twojego stanu.

Możesz znaleźć fizjoterapeutów za pomocą przeglądarki, którzy mają te i inne referencje. Ogólną wskazówką, kiedy szukasz fizjoterapeuty (lub innego lekarza ), jest uzyskanie rekomendacji od rodziny i znajomych lub od innych lekarzy usług medycznych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *