Kiedy potrzebne jest usg kolana

Kiedy potrzebne jest usg kolana

Usg stawu kolanowego to jedno z podstawowych badań, które wykonuje się w przypadku podejrzeń urazu kolana, lub wrodzonych zwyrodnień. Takie badanie jest wykonywane na zlecenie od lekarza. Jednak jeśli sami chcemy się upewnić bez czekania na wizytę u lekarza, usg kolana w Warszawie i innych miastach Polski możemy wykonać prywatnie. Jest to bezinwazyjne i bezbolesne badanie, którego nie należy się obawiać.

Kiedy należy wykonać usg stawu kolanowego Warszawa?

 

Wykonanie usg stawu kolanowego zaleca się przede wszystkim u osób, które są świeżo po urazie kolana, lub mają na swoim koncie przebyty taki uraz. Pacjenci zazwyczaj zauważają u siebie takie urazy w przypadkach gdzie kolano jest dość bolesne, zaczerwienione, bądź nawet opuchnięte. W takich przypadkach pacjenci miewają też problemy z standardowym poruszaniem się.
Kolejnym bardzo ważnym wskazaniem do wykonania takiego usg jest zapalenie stawów o podłożu reumatoidalnym, zarówno u osób dorosłych jak i dzieci. W tym przypadku lekarze nie zawsze od razu kierują na takie badanie, jednak sam pacjent mając podejrzenie problemów z kolanem, może udać się na takie usg prywatnie. Usg kolana w Warszawie można wykonać od ręki, tak samo wygląda to w innych miastach naszego kraju.

Podczas wykonywania badania ultrasonograficznego kolana, lekarz może też ocenić powstawanie różnych krwiaków, torbieli, czy zbierania się płynu. Dlatego też jest to bardzo przydatne badanie kontrolne, które wykonywane powinno być po wykonanych zabiegach. Jako badanie obrazowe, bez dwóch zdań daje ogólny obraz tego, czy w naszym stanie dzieje się coś złego. Przez to lekarz na podstawie jednego badania, może pokierować pacjenta w przypadku jakiś nieprawidłowości, lub po prostu upewnić się, czy kolano od środka wygląda tak, jak powinno.

Jak przygotować się do badania usg kolana?

Badanie ultrasonograficzne kolana wygląda właściwie tak samo, jak każde inne tego typu badanie. Właściwie każdy z nas miał w swoim życiu robione jakieś usg i usg kolana zupełnie nie różni się od usg innych części ciała. W takim przypadku, jak wszyscy dobrze wiemy, do usg nie trzeba się właściwie w ogóle przygotowywać. Jeśli badanie jest wykonywane prywatnie, należy zabrać ze sobą dokumentacje wcześniejszego leczenia, o ile takie przebyliśmy. Wykonywane usg kolana w Warszawie lub innym mieście polski przez lekarza który nie jest zaznajomiony z naszym przypadkiem i nie posiada dokumentacji, w przypadku dalszego leczenia może okazać się nieskuteczne.
Samo badanie przebiega bezboleśnie. Nie trzeba się w żaden sposób go obawiać, o czym z pewnością każdy kto miał chociaż raz robione usg, może poświadczyć. Badanie ultrasonograficzne jest wykonywane przy pomocy specjalnego aparatu, który posiada głowicę, dzięki której osoba wykonująca badanie dociera do miejsc, które chce dokładnie obejrzeć. Przed przyłożeniem głowicy do naszego ciała nakładany jest specjalny żel na miejsce, gdzie głowica będzie dotykać ciała. Całe badanie trwa około 15-30 minut, w zależności od tego, czy kolano jest zdrowe, czy jednak potrzebuje dokładnego zbadania i wykrycia choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *