USG Doppler – co to za badanie?

USG Doppler – co to za badanie?

Wiele badań określanych jest jako usg. Dzieje się tak przez to, że są one robione metodą ultrasonograficzną – stąd podobne nazewnictwo. Jednym z bardziej tajemniczo brzmiących badań z tego kręgu, jest usg doppler. Bardzo często słyszy się o takim badaniu, jednak na czym ono tak właściwie polega i w jakim przypadku usg doppler Warszawa powinno być wykonane?

Co jest badane podczas usg dopplera?

Dopplerowskie usg to przede wszystkim badanie tętnic. Podczas takiego usg badane są tętnice szyjne i podobojczykowe, narządy jamy brzusznej, serce, narządy płciowe i nogi. W wszystkich tych przypadkach sprawdza się przede wszystkim drożność tętnic, przepływ krwi, dokrwienie organizmu i wszystkie ewentualne zmiany miażdżycowe. To badanie zalecane jest przede wszystkim w przypadkach gdzie do czynienia mamy z miażdżycą. Tego typu schorzenia, nawet w dopiero wczesnym stadium, mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje. Zaniedbania w tym temacie mogą prowadzić do poważnych udarów mózgu, zawałów serca, czy też zatorowatości płucnej. Dlatego też, żeby profilaktycznie temu zapobiegać, wystarczy kierować się zaleceniami lekarza i poddać się badaniom.

Przygotowanie do badania

Jak do każdego innego badania ultrasonograficznego, tak i do usg dopplera nie musimy się przygotowywać w żaden specjalny sposób. Tylko w przypadku badania dopplerowskiego wątroby i tętnic nerkowych należy przyjść na czczo. W innych przypadkach nawet to nie jest wymagane. Podczas badania lekarz przede wszystkim obserwuje przepływ krwi przez poszczególne miejsca naszego ciała i na podstawie tego jest w stanie stwierdzić wszystkie nieprawidłowości. Samo badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, nie ma też ograniczeń wiekowych, co do jego wykonywania. Właściwie u każdego pacjenta można je wykonać, jeśli tylko lekarz widzi taką potrzebę.

Jak wygląda badanie?

Usg Doppler wykonywane jest przy pomocy aparatury identycznej, jak każde inne badanie ultrasonograficzne. Jedyną różnicą jest nakładka na głowicę, która pozwala na zmierzenie przepływu krwi przez dane naczynia. Samo wykonywanie badania również do złudzenia przypomina zwyczajne usg. Przychodząc na badanie musisz odsłonić część ciała której badanie ma być wykonane. Później kładziesz się na leżance, w zależności od badanej części ciała, jest to leżenie na boku, lub na plecach. Tak samo jak w przypadku każdego innego usg lekarz najpierw nakłada na nasze ciało specjalny żel, który ułatwia przenikanie fali ultradźwiękowej, a później przykłada głowicę do poszczególnych fragmentów ciała, by wykonać dokładne badanie. Jedyne co wyróżnia usg doppler od zwykłego usg to dźwięk, który towarzyszy badaniu. Lekarz dzięki temu dźwiękowi jest w stanie również określić prawidłowość przepływu krwi.
Cały wynik badania dostajemy natychmiast przy badaniu, ponieważ lekarz na bieżąco określa to, czy w funkcjonowaniu naszego organizmu są jakieś nieprawidłowości. Jeśli w organizmie znajdą się jakieś rzeczy, które nie funkcjonują tak jak powinny, z pewnością pokieruje nas na leczenie, lub dalszą diagnostykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *