Wkładki Ortopedyczne

Chcąc dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne

należy udać się do gabinetu podologicznego lub dobrze wyposażonego sklepu medycznego. Oczywiście w grę wchodzi także wizyta u lekarza ortopedy, jednakże czas oczekiwania na wizytę może być zróżnicowany w zależności od tego, ilu pacjentów w danym okresie jest zarejestrowanych. Zarówno lekarz, jak i specjaliści w gabinetach podologicznych są w stanie określić jakiego rodzaju wkładki są niezbędne pacjentowi, do tego będzie niezbędne jednak wykonanie wstępnego badania. Badanie to polega na sprawdzeniu które części stopy najbardziej naciskają na podłoże.

Jeśli w wyniku przeprowadzonego badania, okaże się, że pacjent cierpi na płaskostopie, to w oparciu o tę diagnozę będzie możliwe dobranie odpowiedniej wkładki, która zniweluje nacisk tej części podeszwy stopy, która wpływa na deformację postawy. Materiał na wkładki ortopedyczne najczęściej jest dobierany tak, aby był jak najbardziej przyjazny dla skóry pacjenta. Z tego też powodu najczęściej jest to skóra naturalna, ale także i innego rodzaju materiały, które ze względu na swoje zastosowanie muszą również prawidłowo odprowadzać pot i zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza. Nie mogą także powodować żadnych reakcji alergicznych.

Wkładki ortopedyczne zawsze powinny być dobierane bezpośrednio do wady pacjenta, nie można pozwolić sobie na zastosowanie wkładek, które nie są wyprofilowane indywidualnie. Podobnie jak nie powinno się dobierać w przypadkowy sposób okularów korekcyjnych, tak samo wkładki ortopedyczne nie mogą być dobierane bez ówczesnego sprawdzenia wady. Ich głównym zadaniem jest korekcja wady nie tylko kształtu stopy, ale także i całej postawy ciała, zatem istotne jest to, czy będzie prawidłowo dobrana. Niezwykle cenne jest również to, aby pacjent używał wkładki przez większość swojego dnia.

Im dłużej pacjent chodzi w obuwiu zawierającym wkładki ortopedyczne, tym szybciej budowa mięśni jego stóp będzie miała szanse na skorygowanie. Ważne jest zatem zdyscyplinowanie pacjenta, nie można zbyt często zmieniać obuwia, bez zapewnienia sobie możliwości przełożenia wkładek. Jeśli zatem charakter pracy wymusza na nas zmianę obuwia, to warto zaopatrzyć się w dodatkową parę wkładek ortopedycznych, aby w ciągu całego dnia pracy nadal dbać o prawidłową postawę stóp. Regularne wizyty kontrolne również są niezwykle ważne, zazwyczaj po upływie pół roku do roku czasu powinno się udać na kolejną.

Kiedy wkładki ortopedyczne są

odpowiednio dopasowane do kształtu i budowy stopy, oraz są stosowane w czasie zaleconym przez lekarza lub specjalistę, to można się spodziewać pierwszych efektów poprawy już po pary tygodniach. Jeśli do tej pory pacjent cierpiał na bóle stawów, to właściwie dobrane wkładki powinny przyczynić się do ich zmniejszenia lub całkowitego zaprzestania. Jeśli natomiast pomimo stosowania wkładek ortopedycznych pacjent nie zauważa poprawy, a komfort chodzenia nie jest osiągnięty, to koniecznie należy ponownie skonsultować się z lekarzem. Być może obuwie jest niedostosowane do wkładki i będzie konieczna zmiana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *