Rehabilitacja po operacji kolana
Rehabilitacja po operacji kolana – jak dokładnie powinna przebiegać?
Kolana są niezwykle ważnym elementem naszego ciała i pozwalają nam na sprawne wykorzystywanie narządu ruchu i poruszanie naszymi nogami. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, w jak wielu sytuacjach uszkadzamy nasze kolana, nawet nieświadomie wykonując teoretycznie proste czynności. Przykładowo, duże pokonywanie sporych odległości w butach o twardych podeszwach powoduje obstukiwanie się naszych stóp, a tym samym przekazywaniu drgania na stawy, w tym między innymi na kolana. Dochodzi wtedy do licznych mikrouszkodzeń, które z biegiem czasu (przykładowo na starość) mogą się objawić się licznymi problemami z ograniczoną możliwością poruszania się. Dlatego też powinniśmy być świadomi tego, jak niezbędna jest odpowiednia profilaktyka i ochrona naszego ciała przed nadmiernym jego uszkodzeniem. W momencie, gdy dojdzie do problemów z kolanami, na skutek czego będziemy musieli mieć operację, musimy być przygotowani na to, że później niezbędne będzie odbycie rehabilitacji po operacji kolana. Pozwoli nam to na powrót do dawnej formy i kondycji.
Podstawa rehabilitacji po operacji kolana
Wszystko sprowadza się do najważniejszego zadania, jakim jest leczenie ruchem. Jakby nie patrzeć, to właśnie ruch jest tutaj najbardziej wskazany i pod kątem fizjologicznego działania będzie
zbawienny dla naszych uszkodzonych kolan. Wszystko to za sprawą tego, że poruszanie się zwiększa przepływ krwi i tym samym wzmacnia ukrwienie chrząstki stawowej oraz dostarcza znacznie większej ilości substancji odżywczych, niezbędnych do właściwej regeneracji. W efekcie, dochodzi do znacznego przyspieszenia okresu rekonwalescencji i tym samym lepszego powrotu do zdrowia. Oczywiście, nieodpowiednie poruszanie się tutaj nie pomoże zbyt wiele, gdyż niezbędne jest zastosowanie odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych. Wszystko to polega na tym, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się stanu zapalnego po samej operacji, a tym samym, by przyspieszyć wchłanianie związków szkodliwych dla naszego ciała.
Rehabilitacja po operacji kolana – metody rehabilitacji ruchem
Większość rozwiązań ruchowych będzie opierała się na systemie figur ruchowych kończyn, tak aby zastosować bierne ćwiczenia, które będą wpływały korzystnie na ustawienie i manipulowanie budową całego kolana. Często wykorzystywane są także możliwości technologiczne, które mają za zadanie usprawnić cały proces regeneracji, tym samym pozwalając na szybsze wyzdrowienie. W wielu sytuacjach, idąc do fizjoterapeuty, zetkniemy się z różnego typu ćwiczeniami usprawniającymi i wzmacniającymi mięśnie. To wszystko jest po to, aby pacjent mógł odzyskać siłę i zwiększyć stabilność trzymania kolana, tak aby nie latało podczas przemieszczania się. Oprócz tego interesującym aspektem godnym uwagi jest artroskopia, czyli natychmiastowa rehabilitacja.
Znaczenie artroskopii w dzisiejszej medycynie i ortopedii
Ma ona stosowanie głównie w przypadku poważnego uszkodzenia i jest bardzo często stosowana, by umożliwić szybki powrót do zdrowia, pozwalając zatem na przyspieszenie regeneracji. Innymi słowy, rozwiązań jest wiele, niemniej jednak musimy przygotować się na długotrwały proces i dużą porcję bólu, gdyż będzie to wymagało od nas wiele poświęcenia i wysiłku. Dodatkowo, powinnyśmy być świadomi faktu, że rehabilitacja po operacji kolana, chociaż wiąże się z odzyskaniem sprawności ruchowej, to nie powróci ona na takim sam poziom, jak w sytuacji sprzed uszkodzenia naszego kolana. Dlatego też niezmiernie ważna jest odpowiednia profilaktyka, która uchroni nas przed szeregiem dolegliwości.
Słowo podsumowania
O wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Z tego też powodu pamiętajmy o tym, aby regularnie dbać i pielęgnować swoje ciało, nie dopuszczając do rozwoju szeregu chorób, a także bagatelizowania licznych problemów. W efekcie będziemy mogli cieszyć się naszym zdrowiem i pełną funkcjonalnością naszego ciała, przez długi czas.